Ružomberok už kamióny nezaťažia, na úseku D1 Hubová - Ivachnová postavia vetvy pre nákladnú dopravu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
D1 Hubová - Ivachnová
Rozostavaný úsek D1 Hubová - Ivachnová. Foto: ndsas.sk.

Súčasťou budovania diaľničného úseku D1 Hubová – Ivachnová bude aj výstavba vratných vetiev pre nákladnú dopravu, ktorá tak nebude zaťažovať mesto Ružomberok. V spoločne podpísanom memorande sa na tom počas štvrtkového kontrolného výjazdu po diaľničných stavbách dohodli minister dopravy Andrej Doležal s ružomberským primátorom Igorom Čomborom.

Kľúčový pre obyvateľov Ružomberka

Minister Doležal vníma rozostavaný diaľničný úsek Hubová – Ivachnová ako kľúčový nielen pre ministerstvo dopravy, ale aj pre obyvateľov Ružomberka.

„Obsahom podpísaného memoranda o spolupráci je predovšetkým to, aby sme umožnili zjazd nákladnej dopravy vratnými vetvami medzi Ružomberkom a Ivachnovou tak, aby nákladná doprava nezaťažovala mesto Ružomberok. V opačnom prípade by celý diaľničný obchvat Ružomberka nič neriešil, pretože nákladné vozidlá by naďalej pokračovali v jazde cez mesto,“ vyhlásil Doležal, podľa ktorého investíciu za približne 3 milióny eur bude mať v réžii NDS.

Témou rokovania na ružomberskej radnici bola výstavba dopravnej infraštruktúry v regióne. Za účasti generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraja Tlapu sa hovorilo o dostavbe dôležitých úsekov diaľnice D1 Hubová – Ivachnová a Turany – Hubová.

Výstavba trvá výrazne dlhšie

„Výstavba a príprava týchto úsekov trvá výrazne dlhšie ako sa pôvodne očakávalo. Dopad predĺženia tejto výstavby výrazne pociťujú obyvatelia dolného Liptova. Práve to bol dôvod, prečo v minulosti vznikali výrazné rozpory a nedorozumenia medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a Ružomberkom, či verejnosťou,“ zhodnotil aktuálnu situáciu primátor Čombor.

Diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová má takmer 15 kilometrov a jeho súčasťou je dvojkilometrový tunel Čebrať. Výstavba začala v roku 2014 a podľa NDS by mala byť stavba odovzdaná do užívania v polovici roka 2022.-

Motoristom ušetrí diaľnica, ktorá zo severnej strany obchádza Ružomberok, až 16 minút v porovnaní s jazdou po ceste I. triedy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalIgor Čombor
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosť