Regiojet spustil priame spojenie z Prahy až do ukrajinského Čopu, viacero zastávok bude mať aj na Slovensku (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Prvý priamy vlak mezi EÚ a Ukrajinou
Vlak Regiojet na Železničnej stanici Košice počas spustenia prvého priameho železničného komerčného spojenia mezi EÚ a Ukrajinou na trase Praha, Košice, Čop. Košice, 28. marec 2024. Foto: SITA/Katarína Lörincová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Súkromný železničný dopravca RegioJet spustil priame spojenie medzi Prahou a ukrajinským mestom Čop. Linka bude denne jazdiť na trase Praha – Čadca – Žilina – Poprad – Košice – Čop. Ako uviedol dopravca, ide o prvé stopercentne komerčné spojenie medzi Európskou úniou a Ukrajinou.

Cestujúcim umožní prepraviť sa s jedným cestovným lístkom až do Zakarpatskej oblasti. RegioJet doplnil, že ide o priame nočné spojenie, s možnosťou prestupu na spoje ukrajinských železníc.

Cesta trvá vyše 11 hodín

Výkonný riaditeľ RegioJet pre vlakovú dopravu Jakub Svoboda vysvetlil, že ide o prvé spojenie, pri ktorom ich vlaky priamo prekračujú hranice, a teda pred hranicami neprestupujú na ukrajinské železnice. Ozrejmil tiež, že cesta z Prahy do Čopu trvá približne jedenásť a pol hodiny.

„Na prechod hranice sú zhruba dve hodiny,“ doplnil. Prvý vlak je podľa jeho slov vypredaný, aj ďalšie spoje sú podľa Svobodu pomerne dobre predané. RegioJet už dosiaľ prevádzkoval linku medzi Prahou a Košicami.

Prechod hranicami bude stabilnejší

Ako uviedol Svoboda, v Zakarpatskej oblasti, ale i ďalších oblastiach, kde majú spoluprácu s ukrajinskými železnicami, vnímajú veľký potenciál, vzhľadom na to, že na ich spoj nadväzujú ďalšie spoje smerujúce do vnútrozemia Ukrajiny, na ktoré môžu cestujúci prestúpiť.

„Hlavnou výhodou je prechod hraníc, ktorý by mal byť omnoho stabilnejší a rýchlejší, než v prípade autobusov. Ďalšou výhodou je pohodlné cestovanie cez noc,“ vysvetlil. Doplnil, že cestujúci majú v cene lístka zahrnutú večeru i raňajky.

Prepravovali humanitárny materiál

Dopravca pripomenul, že spojenie na Ukrajinu spustil 1. marca 2022, niekoľko dní po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Reagoval tak na výzvu starostu Kyjeva Vitalija Klička a išlo o súčasť rozsiahlej humanitárnej akcie.

V spolupráci s organizáciou Člověk v tísni tiež začal s prepravou humanitárneho materiálu na Ukrajinu, a zároveň bezplatne prevážal ukrajinských občanov, najmä matky s deťmi, do Česka.

Následne rozšíril i svoje služby o spojenie s Ľvovom a Kyjevom, cez Poľsko. Na jar 2023 RegioJet okrem toho rozšíril ponuku cieľových staníc na Ukrajine o viaceré veľké mestá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vitalij Kličko
Firmy a inštitúcie RegioJet