Problematickú križovatku v Ružomberku má sprejazdniť dočasné technické riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľnice
Diaľnica D3 Svrčinovec - Skalité. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Premiér Peter Pellegrini rokoval s generálnym riaditeľom Slovenskej správy ciest, zástupcami združenia Iniciatíva stredné Slovensko, ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom a Národnou diaľničnou spoločnosťou. 

BANSKÁ BYSTRICA – Problematická križovatka v Ružomberku sa má neodkladne riešiť dočasným technickým riešením, o ktoré požiadal premiér Peter Pellegrini generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest (SSC). Je to jeden zo záverov stredajšieho rokovania zástupcov otvoreného združenia Iniciatíva stredné Slovensko (ISS) s predsedom vlády, ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS).

Ako ďalej na brífingu v Banskej Bystrici uviedol premiér, návrh požaduje predložiť do 30. júna, pričom tento termín je konečný aj pre vypísanie súťaže na projektovú dokumentáciu obchvatu mesta Krupina, lebo je tam opäť meškanie. Plnenie dohodnutých úloh budú kontrolovať za účasti predstaviteľov ISS každé tri mesiace na rokovaní vlády.

Vláda trvá na severnom obchvate Zvolena

„Požiadal som generálneho riaditeľa SSC, aby do 30. júna prišiel s návrhom dočasného technického riešenia na sprejazdnenie križovatky v Ružomberku, kde sa najviac komplikuje doprava. Prostriedky na to určite vyčleníme,“ uviedol Pellegrini a spomenul aj obchvat mesta Zvolen, kde podľa jeho slov vláda jasne trvá na severnom obchvate. „V určitom momente musíme prestať tolerovať správanie sa niektorých samospráv, ako napríklad mesto Sliač, ktoré donekonečna spochybňuje trasovanie obchvatu Zvolena,“ povedal predseda vlády.

Premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel.

R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča chcú postaviť cez PPP

Premiér chce tiež nechať preskúmať možnosť, či by sa osemkilometrový úsek do Slovenskej Ľupče z Banskej Bystrice nemohol realizovať dodatkom k zmluve so spoločnosťou, ktorá postavila v rámci PPP projektu rýchlostnú cestu z Nitry až po Banskú Bystricu. „Toto by sme nemuseli zaplatiť z vlastného vrecka, len by sa navýšila mierne splátka, ktorú platíme prevádzkujúcej spoločnosti,“ doplnil Pellegrini s tým, že by sa takto diaľnica posunula bližšie k Horehroniu.

Minister dopravy bude informovať o diaľniciach a cestách

„Každé tri mesiace bude na rokovaní vlády informovať minister dopravy, NDS, Slovenská správa ciest a prizvaní budú aj zástupcovia Iniciatívy stredné Slovensko, aby mohli dohliadať na plnenie sľúbených termínov. Prvé takéto stretnutie, kde bude odpočet dnes sľúbených termínov, sa uskutoční v poslednom augustovom týždni,“ dodal premiér.

Primátora Banskej Bystrice Jána Noska teší, že ISS bude môcť takto získať informácie, komunikovať a kontrolovať vykonané veci a projektovú prípravu v jednotlivých bodoch. „Beriem to ako darček k ročnému výročiu založenia ISS,“ konštatoval na záver.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Foto: SITA/Jakub Julény.

Za dôležité považujú prepojenie severu a juhu Slovenska

Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji minulého roka oficiálne založili otvorené združenie Iniciatíva stredné Slovensko. Cieľom združenia je pravidelne upozorňovať kompetentných na problematické úseky a chýbajúcu cestnú sieť v stredoslovenskom regióne. Za dôležité považujú cestné prepojenie severu s juhom Slovenska na trase Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy. Členovia zároveň neustále vyzývajú obyvateľov, aby sa zapojili do petície za urýchlené dobudovanie dopravnej infraštruktúry a severojužného prepojenia Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať