Prímestskú autobusovú dopravu v Trenčíne budú zabezpečovať súčasní dopravcovia, tender sa nepodarilo ukončiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Nové autobusy MHD v Trenčíne
Predstavenie nových autobusov mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Trenčíne, ktoré začne od 1. septembra 2022 zabezpečovať v meste Trenčín nový dopravca Transdev. Trenčín, 15. august 2022. Foto: SITA/Tomáš Somr
Tento článok pre vás načítala AI.

Prímestskú autobusovú dopravu v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) budú ešte minimálne dva roky zabezpečovať súčasní dopravcovia SAD Trenčín a SAD Prievidza.

Krajskej samospráve sa nepodarilo v pôvodne plánovanej lehote ukončiť tender na zabezpečenie služieb na najbližších 10 rokov, a tak obom dopravcom vydala rozhodnutie o uložení povinnosti poskytovať dopravné služby vo verejnom záujme do 30. októbra 2025.

Námietky uchádzačov

Na kraji pôvodne plánovali otvárať obálky so súťažnými ponukami ešte začiatkom apríla, teda necelých sedem mesiacov pred vypršaním súčasných zmlúv.

Námietky uchádzačov však tender skomplikovali a TSK bol nakoniec nútený upraviť súťažné podklady. Urobil tak po rozhodnutí predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Petra Kuboviča, ktorý zmenil rozhodnutie ÚVO a dal za pravdu jednému z namietajúcich dopravcov.

TSK v podkladoch upravil a zmenil lehotu začiatku plnenia zmluvy z 31. októbra 2023 na 10 mesiacov od jej účinnosti, ale to platilo len niekoľko dní. Aktuálne pribudlo ustanovenie o tom, že úspešný uchádzač nezačne poskytovať služby skôr ako 31. októbra 2025.

Stav verejného obstarávania

„Vzhľadom na súčasný stav prebiehajúceho verejného obstarávania, ktorého lehota na predkladanie ponúk je opätovne predlžovaná, je doplnenie tohto ustanovenia najlepšie možné riešenie nielen z pohľadu splnenia podmienky rozhodnutia predsedu ÚVO, ale aj z pohľadu zabezpečenia služieb vo verejnom záujme v prímestskej autobusovej doprave do ukončenia predmetnej súťaže a z pohľadu hospodárnosti konania TSK,“ uviedla Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK.

Bezprostredne po prvej úprave súťažných podkladov začal TSK na základe zákona o cestnej doprave správne konania vo veci uloženia povinnosti poskytovať dopravné služby vo verejnom záujme od 31. októbra 2023 dopravcom SAD Prievidza a SAD Trenčín.

„Rozhodnutie nadobudlo účinnosť 13. októbra 2023, keď bola súčasným dopravcom v zmysle zákona uložená povinnosť poskytovať dopravné služby vo verejnom záujme v prímestskej pravidelnej autobusovej doprave v období od 31. októbra 2023 do 30. októbra 2025,“ dodala Kukučková.

TSK vyhlásil verejnú súťaž na obstaranie služieb prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme na najbližších desať rokov v polovici februára 2023. Hodnota zákazky pre oblasť Považia, kde momentálne zabezpečuje prímestskú dopravu SAD Trenčín, bola odhadnutá na 301 miliónov eur. Prímestskú dopravu vo zvyšných troch okresoch kraja obsluhuje v súčasnosti SAD Prievidza, a tu bola hodnota zákazky odhadnutá na 169 miliónov eur. Po sérii námietok a následných odkladov otvárania obálok, a tiež už spomenutej úprave súťažných podkladov, je aktuálny termín na predkladanie ponúk stanovený na 31. októbra 2023.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka KukučkováPeter Kubovič
Firmy a inštitúcie SAD PrievidzaSAD TrenčínTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)