Prímestské autobusy v Banskobystrickom kraji zdražejú, cestovné stúpne po viac než desiatich rokoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Zvolen
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko

Po viac ako desiatich rokoch zvýši Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) cestovné v prímestskej autobusovej doprave. Ako informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, župa sa na tom dohodla s dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec.

Cestovné lístky od 1. apríla pre pravidelných cestujúcich s dopravnou kartou v priemere zdražejú o 20 percent, pribudne však možnosť bezplatného cestovania pre dieťa do šesť rokov veku či zľavneného dôchodcovského lístka.

Zachovali rozsah dopravy

Ceny sa naposledy menili ešte v roku 2012, ich úprava bola nevyhnutná pre zvyšujúcu sa infláciu i náklady.

„S cieľom zachovania súčasného rozsahu dopravnej obslužnosti, a teda zaistenia prepravy obyvateľov kraja do práce, škôl, za kultúrou a voľnočasovými aktivitami je potrebné, aby BBSK pristúpil k zvýšeniu sadzieb cestovného a dovozného v prímestskej autobusovej doprave. V opačnom prípade by muselo dôjsť k veľmi výraznému obmedzeniu dopravnej obslužnosti,“ hovorí riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK Miroslav Vyka.

Mysleli na rôzne skupiny

„Pri novej cenotvorbe sme mysleli najmä na pravidelných cestujúcich, študentov, dôchodcov či nízkopríjmové skupiny. Ceny zľavneného cestovného pri platbe dopravnou kartou preto išli hore rádovo len v centoch, navyše sme seniorov už od dovŕšenia dôchodkového veku pridali medzi skupinu ľudí, ktorá má nárok na zľavnené cestovné. Doposiaľ sa za špeciálnu cenu prepravovali len seniori nad 70 rokov,“ doplnil predseda BBSK Ondrej Lunter.

Kraj tiež rozšíril skupinu cestujúcich, ktorých prímestské autobusy prepravia úplne zadarmo. Po novom k nim pribudnú deti do dovŕšenia šiesteho roku veku v sprievode osoby staršej ako 15 rokov, ale aj príslušníci Policajného zboru SR pri výkone činnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav VykaOndrej Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajSAD LučenecSAD Zvolen