Poslanci schválili prijatie úveru na financovanie novej autobusovej stanice v Banskej Bystrici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobusová stanica, ktorá bude súčasťou komplexu Terminal Shoping Center, je opäť bližšie k sprevádzkovaniu vďaka rokovaniu Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Foto: banskabystrica.sk.

Celá ekonomika novej banskobystrickej stanice je podľa poslanca Mareka Modranského postavená na takom vzorci, že prakticky je to samosplácajúci mechanizmus.

Autobusová stanica (AS), ktorá bude súčasťou komplexu Terminal Shoping Center, je opäť bližšie k sprevádzkovaniu vďaka dnešnému rokovaniu Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici, na ktorom poslanci schválili financovanie prijatím návrhu o úvere.

„Celá ekonomika novej banskobystrickej stanice je postavená na takom vzorci, že prakticky je to samosplácajúci mechanizmus. Mesto nemusí zo svojho rozpočtu vyčleňovať žiadne prostriedky, pretože si berie úver, ktorý sa automaticky prevádzkou stanice začne splácať poplatkami od dopravcov, ktorí tam budú jazdiť,“ uviedol k financovaniu AS poslanec MsZ Marek Modranský, ktorý sa dlhodobo zaoberá dopravou.

Kolaudácia musí prebehnúť byť do 21. septembra

Predmetom samostatného uznesenia bol aj dodatok k Zmluve o budúcej kúpnej zmluve z decembra 2015, v ktorom sa podľa prednostu Mestského úradu Martina Adamca „presnejšie špecifikuje rozsah stavby, ktorú mesto plánuje získať do vlastníctva“.

V tomto dodatku, ktorý poslanci tiež schválili, sa spresňujú aj časové horizonty, ktoré musia byť splnené zo strany budúceho predávajúceho, teda českej investorskej spoločnosti Primum. Ide o kolaudáciu objektu, ktorá musí prebehnúť do 21. septembra tohto roku a zápis stavby na List vlastníctva mesta Banská Bystrica na Katastrálnom úrade, ktorý sa musí uskutočniť do konca roku 2017.

Výhrady mali poslanci z Banskobystrickej alternatívy

Proti týmto dvom návrhom týkajúcim sa novej autobusovej stanice hlasovali poslanci z klubu Banskobystrickej alternatívy (BBA). „Nič nás nepresvedčilo, že by mesto malo autobusovú stanicu vlastniť,“ uviedol na rokovaní predstaviteľ BBA v mestskom parlamente Vladimír Pirošík.

Nová autobusová stanica v Banskej Bystrici bude súčasťou komplexu s názvom Terminal Shopping Center, ktorú začala stavať Primum v marci minulého roku.

omplex sa skladá z dvoch častí – obchodnej a dopravnej, ktorá zahŕňa komunikácie a parkoviská. Dopravná časť bude mať plochu okolo 10-tisíc metrov štvorcových a obchodná približne 12-tisíc. Podľa dohody má dopravnú časť odkúpiť mesto Banská Bystrica za 3,2 milióna eur bez DPH.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať