Počítačový výpadok uzemnil v Spojených štátoch stovky letov, mnoho bolo aj zrušených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lietadlo, letisko, meškanie letov,
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Americký Federálny letecký úrad (FAA) stiahol svoj zákaz odletu pre lety naprieč Spojenými štátmi, ktorý vyhlásil pre počítačový výpadok.

Omeškané a zrušené lety

Ten viedol k tisíckam omeškaní a stovkám zrušených letov. Úrad nariadil všetkým letom odložiť odlety v stredu skoro ráno, svoje nariadenie odvolal krátko pred 9:00 východného štandardného času (15:00 stredoeurópskeho času).

Okolo 10:00 východného štandardného času (16:00 stredoeurópskeho času) bolo omeškaných takmer 5 000 letov a takmer 900 letov spoločnosti zrušili. Uzemnenie sa dotklo osobných aj nákladných letov. Povolenie však mohli dostať zdravotnícke lety a výpadok sa netýkal vojenských operácií a mobility.

Neznáma príčina

Spoločnosť Cirium, ktorá sa venuje letovým dátam, uvádza, že v stredu malo v USA vzlietnuť viac ako 21-tisíc letov, z nich väčšina domácich. Zhruba 1 840 medzinárodných letov je naplánovaných na príchod do Spojených štátov.

Úrady zatiaľ nevedia, čo je príčinou výpadku. FAA uviedol, že pracuje na obnovení svojho systému upozornení pre vzdušné misie, ktorý uvádza potenciálne nepriaznivé vplyvy na lety.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CiriumFederálny letecký úrad (FAA)