Nemecké letiská spustili „varovný štrajk“, zrušené sú stovky odletov aj niekoľko príletov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecko, letisko, štrajk
Zástupca odborov lepí plagát s nápisom "Varovný štrajk!" na výstavnú tabuľu v prázdnom termináli 2 na letisku Hamburg. Foto: SITA/AP

Na niekoľkých nemeckých letiskách sú výrazne narušené lety v dôsledku najnovšieho jednodňového štrajku zamestnancov pre platové podmienky. Odborový zväz ver.di zvolal „varovné štrajky“ na letiskách v Berlíne, Hamburgu, Hannoveri a Brémach.

V Berlíne zrušili zhruba 200 odletov a očakáva sa, že zrušia aj zhruba tretinu z plánovaných 200 príletov, uvádza agentúra dpa. Hamburské letisko uviedlo, že počas štrajku zrušili všetkých 123 plánovaných odletov a najmenej 50 zo 121 plánovaných príletov.

Štrajky letiskových zamestnancov sa dejú uprostred zložitých rokovaní o platoch zamestnancov nemeckej federálnej a komunálnej vlády. V Nemecku sa na celonárodnej úrovni tiež konajú rokovania o platoch pracovníkov v oblasti leteckej bezpečnosti a na miestnej pre pracovníkov pozemných služieb.

Odbory chcú zvýšenie platov o 10,5 percenta, zatiaľ čo zamestnanci dosiaľ ponúkli zvýšenie v celkovej výške päť percent vo dvoch fázach a jednorazovú platbu 2 500 eur na zamestnanca. To odbory odmietli ako nedostatočné. Ďalšie kolo rokovaní by sa malo začať 27. marca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať