Národný dopravca naďalej bojuje s nedostatkom zamestnancov, spolieha sa na študentov stredných a vysokých škôl

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) naďalej pociťuje nedostatok pracovníkov. Národný vlakový osobný dopravca evidoval ku koncu augusta 225 neobsadených pozícií, pričom aktuálne má 5 691 zamestnancov.

Atraktívnejšie platové podmienky

Priemerná hrubá mzda v spoločnosti za osem mesiacov tohto roka dosiahla 1 437 eur. Zamestnancom sa v roku 2022 zvýšili mzdy na základe kolektívnej zmluvy a tento trend bude pokračovať aj v roku 2023.

Ako vo štvrtok informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč, jedným z najatraktívnejších u nich je povolanie rušňovodiča. Tých má spoločnosť 123 a ich priemerný zárobok je 1 543 eur.

Zvýšiť záujem o prácu v doprave aj na železniciach je cieľom akcií zameraných na prezentáciu možností štúdia na stredných a vysokých školách so zameraním na dopravu.

Nádejných budúcich zamestnancov v tomto sektore má najbližšie motivovať putovné podujatie Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu, uskutoční sa 27. septembra v Strednej priemyselnej škole dopravnej v Trnave.

Hľadanie zamestnancov na školách

Opäť bude pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR a tradične sa na ňom zúčastní aj ZSSK. Odborníci žiakom poradia so štúdiom v dopravných odboroch a s výberom povolania.

„ZSSK žiakom poskytne informácie o spoločnosti, predstaví im štipendijný program a možnosti praxe. Prostredníctvom virtuálnych okuliarov sa dostanú do 3D priestoru, v ktorých ich privíta vlakový personál a prezrú si kabínu rušňovodiča,“ priblížil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

K dispozícii bude aj videoprojekcia s ukážkami povolania rušňovodiča a práce na údržbe. „Pre mládež sme tiež pripravili ukážky práce s prístrojom, ktorý využívajú vlakvedúci. Budú si tak môcť vytlačiť vzorové cestovné lístky, zobraziť meškania vlakov či trasy vlakových spojení,“ dodal šéf spoločnosti.

Klub priateľov železníc Trnavy a okolia zároveň zorganizuje na železničnej stanici prehliadku stálej expozície pamiatok železničnej dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman KoreňTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko