Na stavbe D1 pri Ružomberku hrozil odchod zhotoviteľa, o niekoľko rokov sa predĺžila aj výstavba úseku s tunelom Višňové

DOPRAVA: Slávnostné prerazenie tunela Čebrať
Pohľad do tunelovej rúry počas slávnostného prerazenia tunela Čebrať, ktorý je súčasťou stavby D1 Hubová - Ivachnová. Hubová Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Urovnanie sporu so zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku odvrátilo hrozbu jeho odchodu zo stavby, čo by ako v prípade diaľničnej stavby s tunelom Višňové ešte viac oddialilo jej dokončenie.

Štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Jaroslav Kmeť (nom. Sme rodina) to považuje za najdôležitejší moment vo výstavbe dopravnej infraštruktúry v minulom roku. „Všetko sa, našťastie, podarilo vyriešiť, na stavbe sa ďalej pracuje,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA a portál SITA Doprava s tým, že na liptovskom diaľničnom úseku sa následne podarilo preraziť tunel Čebrať. „Na toto sa čakalo dlhých osem rokov a sprevádzali to mnohé komplikácie,“ pripomenul rezortný štátny tajomník.

Preprojektovanie trasy s dlhším tunelom Čebrať

Oproti pôvodným plánom sa predĺžila o niekoľko rokov nielen výstavba D1 Hubová – Ivachnová, ale aj D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové.

Dôvodom meškania s dokončením prvého úseku zatiaľ o päť a pol roka bolo preprojektovanie trasy s dlhším tunelom Čebrať pre zosuv pôdy a druhý úsek má nateraz trojročné oneskorenie pre nevyhnutnú výmenu pôvodného zhotoviteľa za nového.

Momentálne pri oboch úsekoch platí dokončenie v druhej polovici roka 2024. V prípade akéhokoľvek posunu nás budú zhotovitelia informovať. Nateraz ale počítame s týmto termínom,“ potvrdil Kmeť.

Dokončenie úseku D1 s tunelom Višňové

Dokončenie a sprevádzkovanie úseku D1 s tunelom Višňové v budúcom roku môže ohroziť predlžovanie súvisiaceho samostatného tendra na dodanie technologického vybavenia pre tunel a informačného systému pre diaľničný úsek. Táto zákazka je plánovaná na dva roky, pričom opäť je predĺžená lehota na predkladanie a otváranie ponúk.

Predĺženie termínu na predkladanie ponúk je na Slovensku štandardom. Vyplýva to z toho, že uchádzači majú v procese verejného obstarávania možnosť klásť otázky a žiadať o doplňujúce informácie. Prípadne úpravu niektorých podmienok, čo tento proces predlžuje,“ dodal štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť.

Celý rozhovor s Jaroslavom Kmeťom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Kmeť
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSme rodina