Na cezhraničný most medzi obcami Dobrohošť a Dunakiliti vyhlásili opakovaný tender

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Most
Na výstavbe mosta a súvisiacich objektov pre peších a cyklistov sa pred dvoma rokmi dohodli vlády Maďarska a Slovenskej republiky. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba vyhlásil opakované verejné obstarávanie na výstavbu mosta pre cyklistov a chodcov cez Dunaj medzi prihraničnými obcami Dobrohošť (okres Dunajská Streda) a Dunakiliti (obvod Mosonmagyaróvár).

Odhadované náklady projektu dosahujú 4,96 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), pričom majú byť využité finančné prostriedky Európskej únie z programu Interreg Slovenská republika – Maďarsko.

Most postavený za necelé dva roky

Súčasťou zákazky je aj vypracovanie projektovej dokumentácie a zabezpečenie inžinierskych činností vrátane vydania právoplatného povolenia na realizáciu mosta v Maďarsku v súlade s platnou maďarskou legislatívou. Partnerom Vodohospodárskej výstavby, š.p., v projekte je spoločnosť NIF (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő) Zrt.

Lehota na predkladanie a otváranie ponúk je stanovená na 17. decembra, na vypracovanie potrebných dokumentácií a výstavbu mosta bude mať úspešný uchádzač približne 1,5 roka.

Pôvodne vyhlásený tender štátny podnik Vodohospodárska výstavba spolu s cezhraničným partnerom zrušili po rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie o námietke, ktorá sa týkala podmienok o technickej a odbornej spôsobilosti.

Výstavba má aj podporu kraja

Na výstavbe mosta a súvisiacich objektov pre peších a cyklistov sa pred dvoma rokmi dohodli vlády Maďarska a Slovenskej republiky. Nový most bude mať význam hlavne pre turistický ruch. Pôvodne sa uvažovalo so spojením obcí Dobrohošť a Dunakiliti miestnou cestou a kompou.

Vzhľadom na výrazné kolísanie hladiny vody v starom koryte rieky Dunaj sa ukázalo toto riešenie z technického a prevádzkového hľadiska ako nevhodné. Vodohospodárska výstavba sa preto rozhodla pre výstavbu mosta pre peších a cyklistov, čo podporil aj Trnavský samosprávny kraj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad pre verejné obstarávanieVVB Vodohospodárska výstavba