Kontroly diaľničných známok sa zintenzívnia. Pozor na pokuty, môžu sa vyšplhať až do 500 eur

Kamión, diaľnica
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v spolupráci s políciou intenzívne počas letných mesiacov kontroluje na diaľniciach a rýchlostných cestách povinnosť úhrady diaľničnej známky.

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková upozorňuje na to, že diaľničné známky sa budú kontrolovať naďalej a nielen v pracovné dni, ale aj cez víkendy a v nočných hodinách.

Zákonná povinnosť každého vodiča

Kúpiť si diaľničnú známku je zákonnou povinnosťou vodiča. Túto povinnosť by si mal každý motorista splniť ešte pred jazdou po diaľnici.

Pri jazde po diaľnici bez diaľničnej známky hrozí motoristovi pokuta od 100 eur do 500 eur a v blokovom konaní od 50 eur do 200 eur.

Najrýchlejšie ju kúpite cez internet

V súčasnosti väčšina motoristov preferuje nákup diaľničnej známky cez internet. Elektronickú diaľničnú známku (eDZ) si treba zakúpiť len cez oficiálne predajné kanály, cez web stránku www.eznamka.sk, mobilnú aplikáciu eznamka, na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch.

Po zakúpení eDZ vodič dostane aj doklad o úhrade, a to faktúru alebo pokladničný blok. Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou stojí 12 eur, za 30-dňovú vodič zaplatí 17 eur a pri kúpe ročnej alebo 365-dňovej diaľničnej známky vodičovi ubudne 60 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)