Estakáda na Záhorí aj most pri Pustom hrade, diaľničiari plánujú v roku 2023 desiatky opráv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oprava cesty
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) plánuje v roku 2023 komplexne opraviť takmer desiatku mostov v jej správe, predpokladané náklady odhaduje na zhruba 21 miliónov eur.

V úvode roka vyhlási postupne verejné obstarávania na opravu mostov na celom Slovensku. Všetky budú obsahovať viaceré kritériá na hodnotenie ponúk stavbárov.

Most pri Pustom hrade

Ako diaľničiari informovali, okrem ceny diela bude kritériom aj dĺžka lehoty opravy mosta, čím chcú docieliť čo najkratšie obmedzenie dopravy.

„Najrozsiahlejšou opravou prejde most na ceste I/16 vo Zvolene pri Pustom Hrade s dĺžkou 719 metrov. Medzi najvýznamnejšie opravy, ktoré pripravujeme, patrí oprava estakády na Záhorí pri Sekuliach na diaľnici D2,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Výmeny mostných zvrškov

„Chystáme sa opraviť aj most v mimoúrovňovej križovatke D1 a R1 pri Trnave či most na liptovskej D1 pri Východnej,“ uviedla.

Oprava mostov bude zahŕňať prevažne výmenu mostného zvršku. Počas nej obnovia vozovku, vymenia mostné závery, opravia rímsy, zvodidlá, zábradlia a takisto aj odvodňovací systém. Opravou sa zároveň uskutoční sanácia podhľadov nosnej konštrukcie a spodnej stavby. Pri niektorých z mostov aj vymenia ložiská.

„Vo verejných obstarávaniach bude zapracovaná aj fakturačná indexácia, ktorá sa riadi metodickým pokynom Ministerstva dopravy SR. Jej zmyslom je umožnenie včasnej reakcie v prípade nárastu cien niektorých stavebných komodít,“ dodala Žgravčáková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosť