Bratislavské letisko na 11 dní uzavrú, nebude vybavovať žiadne lety

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Letisko, Bratislava

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bude od 21. apríla do 1. mája uzatvorené pre rekonštrukciu križovatky vzletovo-pristávacích dráh 04-22 a 13-31. V tomto období nebudú na letisku vybavené žiadne lety, o čom boli leteckí dopravcovia vopred informovaní a v uvedenom čase lety nepredávajú.

Životnosť dráh je približne 30 rokov

Ako v piatok informovala letisková spoločnosť, obe vzletovo-pristávacie dráhy boli vynovené v 80. rokoch minulého storočia so životnosťou približne tridsať rokov. V súčasnosti si už vyžadujú rekonštrukciu, ktorú letisko postupne vykonáva po etapách už štvrtý rok za sebou.

V minulosti rekonštruovali vždy časť jednej z dráh s prevádzkou letov z druhej dráhy, v období od 21. apríla do 1. mája budú rekonštruovať časť dráhy, kde sa obe vzletovo-pristávacie dráhy križujú. Z tohto dôvodu bude letisko uzatvorené pre všetky prílety a odlety, v prevádzke ostanú len heliporty a odbavovacia plocha.

„Letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú pravidelné a nepravidelné charterové lety, boli o uvedenej uzávere informované s dostatočným časovým predstihom. Z tohto dôvodu neponúkajú počas daných jedenástich dní z Bratislavy žiadne lety,“ povedal generálny riaditeľ bratislavského letiska Jozef Pojedinec.

Tri etapy rekonštrukcie

Rekonštrukcia križovatky dráh je rozdelená na tri etapy. V týždni od 13. do 20. apríla budú trvať prípravné práce na vzletovo-pristávacej dráhe 04-22, ich súčasťou bude búranie cementovo-betónových dosiek. V tomto čase bude letisko uzatvárané na šesť hodín v nočných hodinách, čo však pravidelné lety neovplyvní.

„Samotná rekonštrukcia križovatky dráh sa začne 21. apríla o 10. hodine a potrvá do 1. mája do 18. hodiny. Počas uzávery letiska v danom období budú prebiehať na križovatke vzletovo-pristávacích dráh búracie práce, odvoz cementovo-betónového krytu, rezanie dosiek, kladenie nového cementovo-betónového krytu, osádzanie osového osvetlenia či nástrek denného značenia,“ priblížila hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

V uvedenom období nebudú na letisku žiadne lety, riadna prevádzka na letisku (prílety a odlety) sa začne po 18.00, keď je už napríklad plánovaný odlet do Moskvy dopravcom Pobeda a ďalšie lety. „V záverečnej tretej etape koncom mája sa počas nočných zmien ešte dokončia zálievky špár asfaltovou zálievkou, čo však už na pravidelné lety nebude mať vplyv,“ dodala Ševčíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef PojedinecVeronika Ševčíková