NASA testuje riadenie dronov v mestách, mohli by doručovať pizzu aj lieky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dron
Foto: ilustračné, Getty Images

RENO 25. mája (WebNoviny.sk) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uskutočnil poslednú fázu svojho štvorročného úsilia vytvoriť národný systém riadenia dopravy dronov.

Bezpilotné zariadenia testuje v mestách. Predpokladá sa totiž, že súkromný sektor bude drony vo veľkej miere využívať nad rušnými ulicami miest a budovami.

Doručia pizzu aj lieky

Veľké množstvo dronov vzlietlo naraz tento týždeň nad centrom nevadského mesta Reno. Ide o sériu simulácií testujúcich technológiu, ktorú raz budú používať na riadenie stoviek tisíc dronov, ktoré doručia balíčky, pizzu alebo lieky.

Táto aktivita je poslednou a najväčšou technickou výzvou, ktorú sme robili s bezpilotnými vzdušnými systémami,“ uviedol David Korsmeyer, zástupca riaditeľa pre výskum a technológiu výskumného centra NASA v Kalifornii.

Drony sú vybavené systémom GPS, lietajú vo výške mestského osvetlenia a vzájomnej zrážke predchádzajú vďaka palubnému systému, ktorý je napojený na počítače NASA. Podobné testy uskutočnili aj v odľahlých a vidieckych oblastiach.

Používanie dronov nad davom ľudí

Americký Federálny letecký úrad (FAA) predtým povolil v mestách individuálne testovanie, nikdy však nepovolil použitie väčšieho počtu dronov naraz alebo mimo dohľadu operátora.

Kritici tvrdia, že FAA zmarila komerčné využívanie dronov, pretože podliehajú rovnakým prísnym bezpečnostným štandardom ako lietadlá.

NASA sa podelí s FAA o výsledky testovania. Letecký úrad predstavil v januári navrhované pravidlá, ktoré uľahčia používanie dronov nad davom ľudí. Čaká ho však ešte vytvoriť pravidlá pre identifikáciu dronov počas letu. Podľa analytikov to môže trvať ešte roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír