Naša snaha zrušiť amnestie je úprimná, tvrdí premiér Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Bývalý úremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Zakomponovanie Ústavného súdu SR do procesu zrušenia Mečiarových amnestií bola podmienka, vďaka ktorej sme do toho procesu vstúpili. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to v nedeľu povedal predseda vlády Robert Fico.

„Chceme zabezpečiť, aby národná rada neprijala rozhodnutie v rozpore s ústavou,“ povedal s tým, že keby sa amnestie zrušili jednoducho ústavným zákonom, ako to navrhuje opozícia, mohol by vzniknúť precedens do budúcnosti. Na jeho základe by potom podľa Fica bolo možné svojvoľne rušiť rozhodnutia napríklad generálnej prokuratúry alebo iných štátnych orgánov. Návrh na zrušenie amnestií z dielne koalície pochádza podľa premiéra predovšetkým z odborného prostredia.

„Robili na ňom experti, nie je to návrh nejakého poslanca,“ zdôraznil Fico. Premiér zároveň odmietol tvrdenia opozície, že rozhodovanie Ústavného súdu SR v tejto veci môže byť nedôveryhodné, keďže sudcovia sú politickí nominanti z prostredia koaličných strán alebo HZDS. Poukázal na to, že ústavný súd napríklad v minulosti zamietol vládny návrh o zákaze zisku zdravotných poisťovní, s čím bola opozícia  spokojná. „Ja som za to, aby sme vo všeobecne citlivých veciach počúvali národné autority, ktoré boli na to vytvorené,“ zdôraznil.

Opozícia sa o ďalšom postupe poradí

Podľa europoslanca a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka sa opozícia o ďalšom postupe vo veci zrušenia amnestií bude ešte radiť. „Naša snaha zrušiť amnestie je úprimná,“ povedal s tým, že napriek tomu nevidí v tejto oblasti dôvod postupovať v skrátenom legislatívnom konaní. Zároveň uviedol, že keďže snaha zrušiť amnestie je výnimočná, a podobný krok sa do budúcnosti nepredpokladá, nie je nutné „kvôli jednému prípadu za 27 rokov“ postupovať tak zložito, ako to navrhuje koalícia.

Jednou z tém relácie boli aj otázky zahraničnej politiky. „Európska únia ja náš životný priestor, NATO je náš bezpečnostný pilier,“ povedal Fico s tým, že napriek tomu Slovensko občas presadzuje aj vlastné záujmy. Zároveň odmietol v tejto oblasti kritiku zo strany prezidenta Andreja Kisku, podľa ktorého hovorí vláda niečo iné v Bruseli a niečo íné doma. „Prezident na dennej báze na mňa útočí, je to nevídané. Ja nemám záujem na konflikte s prezidentom,“ povedal na margo ich vzájomných nezhôd v oblasti zahraničnej politiky Fico.

Náš problém nie je Ruská federácia

Podľa neho je postoj prezidenta formovaný jeho poradcami, ktorí ho do konfliktu tlačia. Premiér zároveň trvá na tom, že sankcie proti Rusku nemajú požadovaný účinok a Slovensku hospodársky škodia. „Náš problém nie je Ruská federácia,“ vyhlásil s tým, že Slovensko má záujem o dobré vzťahy s rôznymi štátmi. Čo sa týka európskej politiky, takzvaná viacrýchlostná Európa podľa Fica v súčasnosti začína byť úplnou realitou. Naším záujmom je podľa neho v tomto prípade ostať v jadre.

Podľa Sulíka nie je dôležité byť za každú cenu v jadre Európskej únie, keďže to môže znieť dobre, ale zároveň to prináša povinnosť stále viac podriaďovať sa rozhodovaniu Bruselu. Spomedzi piatich modelov budúceho vývoja Európskej únie, ktoré navrhol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, sa Sulíkovi naviac pozdáva variant číslo štyri, teda menej Európy, ale efektívnejšie. Predseda SaS zároveň avizoval, že v blízkej budúcnosti predstaví vlastný návrh reformy Európskej únie, pre ktorý bude hľadať podporu v Európskom parlamente.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude JunckerRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR