Narodilo sa vám dieťa? Po úradoch už behať nemusíte, príspevok aj poisťovňa sa vyriešia inak (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bábätko, novorodenec, dieťa, kočík
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 25. júla 2022, 12:52

Získanie rodného listu či príspevku pri narodení dieťaťa už nemusia rodičia vybavovať osobne na úradoch. Napríklad, príspevok im poskytne štát proaktívne, úrady si vymenia medzi sebou údaje a rodičia dostanú peniaze na účet.

Pre rodičov bude podstatné, aby už v nemocnici podpísali dohodu o mene a priezvisku narodeného dieťaťa, tá sa potom pošle na matriku.

Na tlačovej besede o informatizácii služieb štátu pre občanov to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. O novej službe informovali aj vicepremiérka Veronika Remišová, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, minister vnútra Roman Mikulec a štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Ján Hargaš.

Elektronizácia prvej životnej udalosti

Umožňuje to zavedenie elektronizácie prvej z viacerých životných situácií ľudí, táto nová služba má odľahčiť otcov a mamy od doterajšej zbytočnej byrokracie po narodení potomka. Štát bude v rámci digitalizácie poskytovať obyvateľom postupne ďalšie služby online bez potreby návštevy úradov aj v iných životných situáciách.

Administratívnemu maratónu je koniec

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v pondelok informovala, že narodenie dieťaťa je najkomplexnejšia životná situácia, vyžadovala si koordináciu a spoluprácu štyroch rezortov.

„Doteraz pri narodení dieťaťa rodič musel absolvovať administratívny maratón, musel vyplniť desiatky strán tlačív. Vďaka novej službe rodičia nemusia toľko behať po úradoch,“ povedala vicepremiérka na tlačovej besede.

Po narodení dieťaťa museli rodičia vyplniť viac ako dvadsať strán tlačív, zájsť na matriku, do zdravotnej poisťovne a na úrad práce a získať potvrdenia od troch lekárov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poisťovňa sa pridelí automaticky

Minister zdravotníctva Lengvarský zároveň k novej službe uviedol, že od augusta bude mať dieťa pri narodení automaticky zdravotnú poisťovňu svojej matky. Tým sa urýchlia procesy kapitácie dieťaťa.

Lengvarský vyjadril spokojnosť so spoluprácou pri príprave novej služby medzi ministerstvami, ako aj s Národným centrom zdravotníckych informácií a nemocnicami. „Záujem pacienta je prvý v rade, ktorý sledujeme,“ povedal minister.

Postupné odstraňovanie byrokracie

Podľa Remišovej postupne bude štát odstraňovať byrokraciu a automatizovať ďalšie procesy.

„Životné situácie napríklad pri kúpe motorového vozidla, pri kúpe nehnuteľnosti na bývanie alebo pre ľudí, ktorí si hľadajú zamestnanie. Postupne v prvej fáze zautomatizujeme až šestnásť životných situácií,“ priblížila. Úloha štátu je podľa vicepremiérky poskytovať kvalitné, fungujúce služby občanom.

Zmena prístupu k občanovi

Štát v súčasnosti úplne mení prístup k občanovi, podľa vicepremiérky doteraz hral úlohu mŕtveho chrobáka a nechal občana, aby si všetko vybavoval sám.

„Nový prístup, ktorý momentálne zavádzame, je, že ak sa občan ocitne v nejakej situácii, štát všetko vybaví zaňho. Je to zložitejší prístup, vyžaduje si to obrovskú koordináciu medzi rezortami, ale to je presne to, na čo má informatizácia v štáte slúžiť,“ dodala Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HargašMilan KrajniakRoman MikulecVeronika RemišováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRINCZI Národné centrum zdravotníckych informácií