NAKA zasahovala na východe Slovenska, polícia v akcii Nobel obvinila jednu osobu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NAKA
Foto: ilustračné, www.facebook.com

V prípade policajnej akcie Nobel už vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil 46-ročného Košičana Mariána F. Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, obvinený je zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a zločinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva. Vyšetrovateľ podal tiež podnet prokurátorovi na jeho väzobné stíhanie.

Slivka doplnil, že obvinený mal v lese vyhľadávať nevybuchnutú muníciu z 2. svetovej vojny. Muníciu mal delaborovať a výbušnú látku z nej použiť na svojpomocnú výrobu výbušnín. Vyrobené výbušniny mal následne iniciovať v lesnom poraste a výbuchy nahrávať. Videá s výsledkami detonácie mal publikovať na internete. Ako priblížil, výbušniny boli schované v lese a nebezpečné veci mal ukryté aj doma.

„Pri prehliadkach viacerých nehnuteľností sme okrem iného zaistili väčšie množstvo rôznych druhov chemických látok, potrebných na výrobu výbušnín, ale aj neznáme chemické látky, ktoré skúmame v našich laboratóriách. Ďalej TNT, Danubit, pyrotechnické zápalnice, trecí zapaľovač a rozobraté strelivo,” uviedol Slivka.

Našli tiež delostreleckú mínu či časti a stabilizátory delostreleckých mín a pomôcky na ich delaboráciu. „Zaistili sme tiež zápisníky s poznámkami, ale aj fotoaparát, výpočtovú techniku a množstvo pamäťových médií,” dodal. Medzi zaistenými chemikáliami identifikovali aj dusičnan amónny, vápenný a sodný, ktoré sa radia medzi prekurzory na výrobu výbušnín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián F.
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPolicajný zbor SR