NAKA zadržala ľudí podozrivých zo špionáže pre Rusko, traja ruskí diplomati boli zo Slovenska vyhostení

NAKA, polícia
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 14. marca 17:38

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry zadržali minimálne tri osoby podozrivé zo špionáže pre Rusko. Ako ďalej uvádza Denník N, zadržaní majú byť z ministerstva obrany, Slovenskej informačnej služby alebo portálu Hlavné správy. „Údajne ich podplácal ruský diplomat,“ uviedol denník.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb, Slovenská republika v pondelok rozhodla o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Zakročilo Vojenské spravodajstvo

Informovalo to tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí s tým, že uvedené osoby musia opustiť územie SR do 72 hodín.

Rezort zároveň dôrazne vyzýva Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali, a aby upustili od ďalších aktivít v rozpore s predmetným dohovorom, ďalšími ustanoveniami medzinárodného práva a diplomatickými zvyklosťami.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že Vojenské spravodajstvo poskytlo kľúčové spravodajské informácie vrátane dôkazového materiálu orgánom činným v trestnom konaní v uvedenom prípade.

Polícia usporiada tlačovku

„Vojenské spravodajstvo bude pod súčasným vedením rezortu obrany aj naďalej plniť úlohy smerujúce k obrane a bezpečnosti SR a jej občanov,“ povedala hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.

Policajný zbor SR v tejto súvislosti oznámil, že o objasnenej trestnej činnosti vo veci vyzvedačstva a korupcie v súvislosti s Ruskou federáciou budú informovať na tlačovej konferencii v utorok 15. marca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná služba