Najvyšší súd zrušil vylúčenie sudcu Trubana v procese spojenom s kauzou Očistec

Michal truban
Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Foto: SITA/Branislav Bibel

Senát Najvyššieho súdu SR na pondelkovom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu, ktorým bolo rozhodnuté o vylúčení sudcu Michala Trubana z vykonávania úkonov trestného konania vo veci obvineného Norberta Bödöra a ďalších osôb.

Zistili sa procesné chyby

Ako informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, dôvodom je zistenie procesných chýb, ktoré tomuto rozhodnutiu predchádzali.

„Senát vec vrátil súdu prvého stupňa a uložil mu, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol,“ uviedla hovorkyňa.

Sudca Michal Truban ešte začiatkom tohto roka vyhovel námietke zaujatosti, ktorú na neho v rámci kauzy Očistec podal dozorový prokurátor prípadu, ako aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Korupcia a zneužívanie právomocí

V rámci akcie Očistec zadržali koncom roka 2020 viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Stíhaní sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy činov alebo trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.

V kauze figurujú okrem iných aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško alebo bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VažanováDaniel LipšicMichal Truban (sudca)Norbert BödörPeter HraškoRóbert KrajmerTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR