Najvyšší súd v prípade expolicajta NAKA Kučerku zmiernil pôvodný trest

Marián Kučerka
Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka. Foto: SITA/Ministerstvo vnútra SR, www.minv.sk

Najvyšší súd SR v prípade expolicajta Mariána Kučerku, stíhaného za prijímanie úplatku zmiernil obžalovanému trest. Konkrétne z pôvodných 11 rokov, ktoré bývalému vyšetrovateľovi uložil Špecializovaný trestný súd, ubral odvolací súd šesť mesiacov na 10,5 roka, pričom ponechal v jeho prípade trest prepadnutia majetku.

Právoplatné rozhodnutie

Urobil tak na dnešnom verejnom zasadnutí, ktoré trvalo skoro sedem hodín. Rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné. Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Dôvodom je podľa expolicajta to, že na Slovensku čelí nespravodlivému politickému procesu. Z tohto dôvodu proti nemu súd dnes konal ako proti ušlému.

Priznanie k trestnej činnosti

Predseda senátu Juraj Kliment v odôvodnení verdiktu povedal, že súd nezistil v prípade kľúčového svedka, ktorým bol v procese s Kučerkom bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník, zámer uškodiť obžalovanému, keďže sa sám priznával k trestnej činnosti. Za všetky stíhané skutky mu pritom podľa Klimenta hrozí trest vo výške 1020 rokov.

Rovnako je to aj v prípade ďalšieho svedka, bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Poukázal tiež na tie z výpovedí, v ktorých sa priznával samotný Kučerka.

Odporúčanie obhajcu

Obžalovaný sa nemohol svojmu povolaniu spreneveriť viac,“ povedal Kliment na margo konania Kučerku ako na predstaviteľa polície. Pokiaľ ide o zníženie trestu, prvostupňový súd podľa Klimenta nesprávne započítal obžalovanému jednu priťažujúcu okolnosť, čo odvolací súd napravil.

Obhajca Kučerku Martin Bezák po verdikte pre médiá uviedol, že svojmu klientovi určite odporučí podanie mimoriadneho opravného prostriedku, konkrétne dovolania. Dôvodom je napríklad to, že neúspešne namietali zaujatosť predsedu senátu, pričom súd o ich námietkach nekonal.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci minulého roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok.

Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Konkrétne podľa orgánov činných v trestnom konaní prijal expolicajt v roku 2016 úplatok 25-tisíc eur za ovplyvnenie vyšetrovania kauzy Valčeky, ktorá sa týkala príbuzného exministra Petra Žigu Štefana Žigu V roku 2017 zase prijal podiel z čiastky 200-tisíc eur za zasahovanie do kauzy známej ako Jopi Trade.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bernard SlobodníkJuraj KlimentĽudovít MakóMarián KučerkaMartin BezákPeter ŽigaŠtefan Žiga
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRPZ Policajný zbor SRŠpecializovaný trestný súd SR