Najvyšší súd potvrdil Lehotskému v kauze troch vrážd doživotie, prokurátor ho označil za veľmi nebezpečného človeka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudca, kladivko, súd
Rozhodnutie súdu Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Najvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí potvrdil doživotný trest väzenia pre trojnásobného vraha Miroslava Lehotského. Zamietol totiž odvolanie obžalovaného proti odsudzujúcemu rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z apríla 2021. Ten bol podľa odvolacieho súdu správny a zákonný. Stredajšie rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Stanislava ide v súvislosti s obžalovaným o veľmi nebezpečného človeka, u ktorého existuje možnosť, že vykonal viac vrážd ako len tie, za ktoré ho odsúdili.

Telá obetí sa nenašli

„Boli nájdené kostrové nálezy, ktoré patrili s najväčšou pravdepodobnosťou dvom dospelým jedincom a jednému mladistvému,“ povedal. Stanislav doplnil, že Lehotský je pravdepodobne prvým sériovým vrahom odsúdeným po vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Telá obetí, za ktorých vraždy ho odsúdili, sa nenašli. Okrem vlastného priznania, ktoré neskôr odvolal, ho podľa prokurátora usvedčila len výpoveď jeho bývalej partnerky a rad nepriamych dôkazov.

Lehotský sa odvolal

ŠTS na pracovisku v Banskej Bystrici v apríli minulého roku uznal Lehotského za vinného v kauze troch vrážd a uložil mu súhrnný trest odňatia slobody na doživotie so zaradením do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.

Obžalovaný proti verdiktu podal odvolanie. Lehotský čelil obžalobe z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a zločinu vraždy v troch prípadoch. Na začiatku súdneho procesu v novembri 2020 prehlásil, že je nevinný, využil svoje zákonné právo a odmietol k veci vypovedať.

Uškrtil dve partnerky

Podľa obžaloby uškrtil Lehotský v roku 2010 svoju družku Sandru z Českej republiky, ktorá chcela od neho odísť aj s ich synom. Druhou jeho obeťou bol v roku 2011 partner jeho priateľky Roman, ktorého obžalovaný zaškrtil lankom v byte v Novej Dubnici.

Jeho poslednou obeťou bola podľa obžaloby jeho ďalšia partnerka Monika, ktorú v roku 2012 rovnako uškrtil. Všetky telá obetí následne po nejakom čase obžalovaný spálil na záhrade v obci Zliechov v okrese Ilava. Obžalovaný bol v minulosti odsúdený aj Okresným súdom v Trenčíne pre trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby, konkrétne jeho syna.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lehotský
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry