Najvyšší súd nevyhovel Kočnerovej žiadosti, sudcovia v prípade vraždy Kuciaka nie sú zaujatí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marián Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Najvyšší súd SR (NS SR) nevyhovel námietke zaujatosti voči sudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružene Sabovej a Rastislavovi Stierankovi, ktorí prejednávali prípad vraždy novinára Jána Kuciaka.

Námietka nebola vznesená bezodkladne

Ako informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, v konaní o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a obžalovaného Mariana Kočnera totiž NS SR rozhodol tak, že napadnuté uznesenie ŠTS zrušil bez ďalšieho, pretože dospel k záveru, že námietka zaujatosti nebola vznesená bezodkladne.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal koncom marca sťažnosť proti uzneseniu ŠTS, podľa ktorého sudcovia Ružena Sabová a Rastislav Stieranka nie sú vylúčení z úkonov trestného konania. O nevylúčení dvojice sudcov rozhodol senát ŠTS zložený z nich dvoch a tretieho člena Jozefa Piknu v pomere hlasov 3:0.

Sudcovia rozhodovali o vine Marčeka

ÚŠP námietku odôvodňoval rozhodnutím NS SR o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci. Obaja sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka.

Podstatou námietky bol podľa prokuratúry podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa. Záleskú na pojednávaní 28. augusta namietla obhajoba obžalovaného Kočnera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra VažanováJán KuciakMarián KočnerRastislav StierankaRužena Sabová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR