Náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste sa od mája zvýši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pracovná cesta auto nahrada peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, bude mať od mája tohto roka nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa.

V Zbierke zákonov SR vo štvrtok vyšlo opatrenie ministerstva práce, podľa ktorého sa zvýši náhrada za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Pri využití vlastného auta pôjde o nárast zo súčasných 0,193 eura na 0,213 eura za každý kilometer jazdy. Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a pri trojkolkách, pôjde o zvýšenie z 0,053 eura na 0,059 eura za kilometer jazdy.

Náhrada za používanie vozidiel

Náhrada za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy vzrástla od júna 2019. Parlament totiž v máji 2020 schválil novelu zákona o cestovných náhradách, ktorou sa zvyšovanie týchto náhrad v rokoch 2020 a 2021 pozastavilo.

V januári 2022 sa začalo posudzovať, o akú sumu sa zvýšia sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel, a to na základe indexu cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel za december 2021,“ uviedlo ešte vo februári tohto roka ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Za základňu sa pritom považuje január 2019, teda mesiac, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel.

Mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel za december 2021 dosiahol hodnotu 110,1 %,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.

Sadzba za kilometer

Ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu z Bratislavy do Popradu vlastným autom, najazdí približne 700 kilometrov. V súčasnosti má pri sadzbe 0,193 eura za kilometer nárok na finančnú náhradu od zamestnávateľa v sume 135,10 eura.

Keď sa sadzba za jeden prejazdený kilometer od mája tohto roka zvýši na 0,213 eura, od zamestnávateľa dostane náhradu v sume 149,10 eura, teda o 14 eur viac.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR