Nadácia Zastavme korupciu upozornila na možné negatívne dôsledky parlamentom schválenej vládnej novely zákona o verejnom obstarávaní. O viac ako polovicu nákupov z verejných zdrojov sa už podľa nej nebude súťažiť.
Nákup bez súťaže
Mimovládna organizácia zároveň poukázala na to, že zmeny v obstarávaní, ktoré tento týždeň odhlasovali poslanci koalície spolu s KDH, otvoria dvere korupcii.
Mimovládky spustili hromadnú pripomienku proti zmene obmedzujúcej právo na prístup k informáciám
Štát bude podľa nadácie nakupovať bez súťaže, pričom po novom môže nákupy do 200-tisíc eur zadávať priamo vybranej firme.
„Stačí, ak predtým osloví tri firmy podľa vlastného výberu a zvyšné dve ponuky budú drahšie. Takéto nákupy nebudú vopred zverejnené. Občania aj firmy, ktoré by vedeli tovar dodať lacnejšie sa o nich dozvedia až keď štát zverejní podpísanú zmluvu,“ poznamenala mimovládka. Ako podotkla, stavebné práce budú bez súťaže až do 800-tisíc eur.
Rýchly nákup
„Ešte horšie to bude s nákupmi do 50-tisíc eur. Tam si štát nebude musieť robiť ani formálny prieskum trhu. A biznis jednoducho dohodne s firmou, ktorú si vyberie,“ priblížila ďalšiu z mnohých zmien v podmienkach verejného obstarávania Nadácia Zastavme korupciu.
Zrušenie Rady pre štátnu službu bude podľa mimovládok krokom späť, je dôležitá pre nezávislý dohľad nad výkonom štátnej služby
Štát podľa nej síce bude nakupovať rýchlejšie, avšak takýto postup otvára dvere rodinkárstvu, klientelizmu a korupcii.
Mimovládky vítajú vyhlásenie novej dotačnej výzvy pre ľudské práva, ministerstvo spravodlivosti vyhovel časti ich požiadaviek
„Hrozí, že ministerstvá, mestá a obce budú za naše dane nakupovať predražené a nekvalitné tovary a služby. Výsledkom môžu byť napríklad nekvalitné cesty alebo chýbajúce nemocnice,“ varovala organizácia.