Nadácia podporila projekty pre lepší život v Bielorusku

Bicykle projekt1
bicykle projekt1

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Nadácia Pontis podporila projekty pre lepší život v Bielorusku, spolu s miestnymi firmami podporila osem mimovládnych organizácií, informovala Petra Nagyova z nadácie Pontis. Na projekte nadácia spolupracovala so svojím bieloruským partnerom Svetovou asociáciou Bielorusov – Batskauschyna. Nadácia tiež vydala manuál o zodpovednom podnikaní pre bieloruské mimovládky, aby dokázali ďalej rozvíjať vzťahy s firmami. Projekt podporila slovenská oficiálna rozvojová pomoc Slovak Aid.

„Zodpovedné podnikanie je v Bielorusku nová téma. Podnikatelia, ktorí chceli robiť charitu, ju väčšinou robili v tichosti a nikomu o nej nehovorili,“ tvrdí Natalia Gorunova z bieloruskej organizácie CDP. Podobne to bolo aj s hendikepovanými. „Nehovorilo sa o nich, akoby ani neexistovali,“ dodala.
Bicykle projekt2
bicykle projekt2

Jednou z organizácií, ktoré Nadácia Pontis podporila, bola aj Asociácia vozíčkarov. S podporou Belarusbank, ktorá patrí medzi najväčšie v krajine, nainštalovali na bankomaty špeciálne tlačidlo, vďaka ktorému môžu Bielorusi prispieť dobrovoľným príspevkom na účet asociácie. V Bielorusku doteraz namontovali tlačidlá asi na dvetisíc bankomatov. Z darovaných peňazí, ktoré asociácia získa, plánujú namontovať výťahy do domov, v ktorých vozíčkari žijú. „Situácia u nás je taká, že deväť z desiatich vozíčkarov nemá bezbariérový prístup v domoch, kde žijú,“ priznáva Jauhen Shauko, riaditeľ Asociácie vozíčkarov v Bielorusku.

„V bieloruskom meste Brest vypukla doslova bicyklová revolúcia. Vďaka organizácii Dziedzich a podpore miestnej firmy sa do nej zapojilo asi 5 000 obyvateľov. Ľudia sa rozhodli, že autá v meste vymenia za bicykle, podporia výstavbu cyklochodníkov a urobia všetko pre to, aby tento dopravný prostriedok spopularizovali,“ vysvetľuje Monika Brošková z Nadácie Pontis, ktorá koordinovala bieloruský projekt Spolupráca pre komunitu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nadácia Pontis