Naď: Ruská agresia voči Ukrajine je najväčšou bezpečnostnou výzvou za posledné desaťročia

Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: www.facebook.com

Ruská agresia voči Ukrajine je najväčšou bezpečnostnou výzvou za posledné desaťročia. Uviedol to poverený minister obrany Jaroslav Naď, ktorý prediskutoval s veľvyslancami Dánska, Estónska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Nórska, Švédska a USA aktuálne bezpečnostno-politické otázky.

Dôraz pri tom kládol na priority Ministerstva obrany (MO) SR v zmysle pomoci Ukrajine a modernizácie ozbrojených síl. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kakaščíková.

Významný krok, ohavné okolnosti

„Veľmi ma teší, že jasné postoje a odhodlanie Slovenska pomáhať Ukrajine v jej spravodlivom boji za slobodu oceňujú aj naši partneri z Pobaltia a Škandinávie, z ktorých viacerí majú s Ruskom spoločnú hranicu. Ruská invázia podnietila niektoré krajiny k historickému prehodnoteniu ich bezpečnostnej politiky a pridaniu sa k najsilnejšej obrannej Aliancii sveta, je to významný krok, žiaľ, na pozadí ohavných okolností,“ vyhlásil Naď.

Naď zagratuloval fínskemu veľvyslancovi Pasi Tuominenovi k vstupu jeho krajiny do NATO, ktorého členom sa Fínsko stalo 4. apríla.

Poskytnutie grantu od USA

S veľvyslancom USA v SR Gautamom Ranom sa minister Naď venoval aj aktuálnym transatlantickým procesom a modernizačným prioritám, s ktorými súvisí aj poskytnutie grantu od Spojených štátov amerických v hodnote 200 miliónov dolárov na obstaranie vojenskej techniky.

„Tie budú na základe návrhu OS SR rozdelené na nákup obrnených vozidiel Oshkosh JLTV 4×4, 5 000 kusov útočných pušiek a sofistikovaných protidronových systémov,“ spresnil rezort obrany s tým, že minister diskutoval aj o ďalších krokoch v súvislosti s ponukou na bojové vrtuľníky AH–1Z Viper.

Naď vyzdvihol obrannú spoluprácu

Naď vyzdvihol obrannú spoluprácu so škandinávskymi krajinami a iniciatívu Nórska a Dánska, ktoré minulý rok spolu s Nemeckom zafinancovali 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu.

„Naše vynikajúce bilaterálne vzťahy a spolupráca v rámci medzinárodných organizácií a multilaterálnych stretnutí sú najlepšou cestou k napĺňaniu spoločného aliančného záväzku, ktorým je zachovávanie mieru a bezpečnosti na východnom krídle NATO,“ uzavrel Naď.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gautam A. RanaJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy