Nad Kyjevom zostrelili ruské balóny využívané ako falošné terče

Vojna na Ukrajine, Donecká oblasť
Foto: archívne, SITA/AP.

Nad Kyjevom zostrelili ruské balóny. Informovali o tom ukrajinskí predstavitelia, uvádza portál Sky News. Šesť balónov, ktoré mohli niesť prieskumné zariadenia, zaznamenali nad hlavným mestom, informovala vojenská správa prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram.

Cieľom vypustenia balónov bolo zaznamenanie a vyčerpanie našej protivzdušnej obrany,“ dodala podľa CNN kyjevská vojenská administratíva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat potvrdil, že v stredu sa v meste rozozvučali sirény ohlasujúce letecký poplach práve v súvislosti s balónmi. Tie podľa neho Rusi využívajú ako „falošné ciele“, informuje spravodajský portál CNN.

Používajú ich ako falošné ciele, chcú, aby proti nim zasiahla naša protivzdušná obrana. Chcú vyčerpať našu protivzdušnú obranu z pohľadu munície a zároveň ju rozptýliť,“ vyjadril sa Ihnat v televíznom rozhovore. Rusko podľa neho využilo balóny ako falošné terče aj v nedeľu a utorok. „Nie je to sonda, nie je to aerostat, je to len balón nesúci kúsok ocele,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jurij Ihnat