Na zlepšenie triedeného zberu v obciach pôjdu milióny eur, kapacita aj počet zberných dvorov

Recyklácia
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pred Vianocami schválilo projekty na triedenie zberu komunálnych odpadov takmer v šesťdesiatich obciach celkovo za 26 miliónov eur.

Viac triedeného odpadu

Schválené projekty zabezpečia triedenie ďalších takmer 35-tisíc ton komunálneho odpadu ročne. Ako ďalej v tlačovej správe informoval rezort životného prostredia, MŽP rozhodlo o podpore zo zdrojov Operačného programu Kvalita životného prostredia v oblasti triedenia zberu komunálnych odpadov pre 57 obcí a miest.

Tie žiadali o nenávratný finančný príspevok v rámci 72. výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku. „Celkový objem oprávnených výdavkov týchto projektov predstavuje 26 miliónov eur, z toho ministerstvo projekty finančne podporí sumou 24,7 milióna eur z fondov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu,“ uviedol rezort.

Viac zberných miest

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) zdôraznil, že dôsledné triedenie komunálnych odpadov vytvára základ pre ich opätovné využitie, najmä recykláciu.

„Projekty sú zamerané predovšetkým na budovanie nových alebo zvyšovanie kapacít existujúcich zberných dvorov, veľkokapacitných kontajnerov na odpady, zberových vozidiel a iných strojov na zvoz a nakladanie s odpadmi, či zariadení na mechanickú úpravu vybraných vytriedených zložiek komunálnych odpadov,“ tvrdí šéf rezortu.

Čerpanie dotácii

MŽP ďalej informovalo, že Slovenská agentúra životného prostredia už pripravuje zmluvy, na základe ktorých začnú samosprávy čerpať dotácie. „Sme pripravení uzavrieť prvé zmluvy ešte do konca januára. Všetko však bude závisieť od súčinnosti prijímateľov,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie environmentálnych programov a projektov rezortu životného prostredia Katarína Nováková.

Najväčší objem vytriedeného komunálneho odpadu v rámci schválených projektov zabezpečí spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, a. s., Bratislava, a obce Čachtice, Veľké Dvorníky, Likavka, Veľké Uľany, Trebatice, Staškov, Pusté Uľany, Čakajovce a mesto Štúrovo.

Terím do konca januára

Rezort životného prostredia taktiež presadzuje riešenia, ktoré podporujú triedenie a recykláciu a znižujú skládkovanie komunálnych odpadov.

„MŽP už podporilo celkovo šesť projektov za 19 miliónov eur z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu na projekty zamerané na mechanicko-biologickú úpravu zmesového komunálneho opadu,“ uviedlo. Koncom roku 2022 taktiež nadobudla účinnosť vyhláška, ktorou sa posunula povinnosť úpravy zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládkach odpadov z 1. januára 2023 na 1. januára 2024.

MŽP pripomenulo, že žiadosti, ktoré podporia budovanie zariadení na spracovanie zmesového komunálneho odpadu, sa môžu predkladať len do konca januára tohto roku. Šéf rezortu Budaj však upozornil, že tieto zariadenia už nebude možné podporiť v rámci nového Programu Slovensko.

Podporené mestá

V rámci 72. výzvy boli podporené mestá a obce: Stará Ľubovňa, Príbelce, Pleš, Radošina, Trakovice, Čakajovce, Chrenovec-Brusno, Hajná Nová Ves, Vidiná, Sľažany, Ilija, Spišská Teplica, Černík, Staškov, Drienov, Bžany, Melčice – Lieskové, Dvory nad Žitavou, Liptovské Revúce, Dubovany, Krížová Ves, Kotešová, Čachtice, Ilava, Tehla, Priechod, Domaniža, Podkonice, Likavka, Plavnica, Krakovany, Most pri Bratislave, Dolný Ohaj, Hrušov, Branč, Lúč na Ostrove, Divina, Važec, Osikov, Štúrovo, Tomášikovo, Veľké Úľany, Čaka, Trebatice, Bátorová, Žehňa, Ľubochňa, Bolešov, Smižany, Mníchova Lehota, Veľké Dvorníky, Ždiar, Skalité, Jedľové Kostoľany, Hamuliakovo, Pusté Úľany a územie hlavného mesta SR Bratislava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SROdvoz a likvidácia odpadu a. s.OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti