Na východe Ukrajiny bude od soboty platiť nové prímerie

Ukrajina
raketomety Grad Foto: SITA/AP

Minsk 29. apríla (WebNoviny.sk) – Ukrajinská vláda a povstalci sa v piatok dohodli na dodržiavaní prímeria na východe Ukrajiny počas blížiacich sa pravoslávnych veľkonočných sviatkov, ktoré vrcholia túto nedeľu. Prímerie má vstúpiť do platnosti v sobotu o polnoci miestneho času (23.00 h SELČ).

Po piatkových trojstranných rokovaniach v bieloruskej metropole Minsk o tom podľa agentúry AP informoval osobitý vyslanec Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Marin Sajdik. Dodal, že prímerie by malo platiť aspoň od 9. mája, teda dňa víťazstva niekdajšieho Sovietskeho zväzu nad hitlerovským Nemeckom.

Situácia na východe Ukrajiny je stále nestabilná a naďalej dochádza k prípadom porušovania dohody o prímerí. Z nedodržiavania minských mierových protokolov sa obviňujú navzájom obe strany konfliktu. Úrady neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) tak v stredu informovali o ostreľovaní svojho kontrolného stanovišťa na vjazde do obce Olenivka. Podľa „ministerstva obrany“ DĽR pri tom zahynulo šesť ľudí a desať utrpelo zranenia.

Konflikt na východe Ukrajiny si podľa najnovšej správy Organizácie Spojených národov vyžiadal od svojho vypuknutia v apríli 2014 už vyše 9300 mŕtvych a 21.000 zranených.

Zástupca generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Tayé-Brook Zerihoun vo štvrtok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN konštatoval, že boje na východe Ukrajiny sa v uplynulých týždňoch vystupňovali na úroveň, aká nebola v oblasti zaznamenaná od ich najintenzívnejšej fázy v auguste 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom