Na Slovensku sa v marci uskutoční slovensko-americké cvičenie, zúčastní sa ho 3-tisíc vojakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojaci
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Na cvičení Saber Strike, ktoré sa uskutoční od 1. do 14. marca v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač, sa zúčastní 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky.

Ako ďalej informoval hovorca Ozbrojených síl SR Štefan Zemanovič, zámerom cvičenia je preskúšanie dôležitých obranných spôsobilostí a spolupráce profesionálnych vojakov v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa tak zapojí do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko, organizácia cvičenia tohto rozsahu je pre ozbrojené sily výzvou.

„Cvičenie Saber Strike sa zameriava na upevnenie spolupráce medzi aliančnými spojencami. Ide o bilaterálne slovensko-americké cvičenie, ktoré preverí našu schopnosť spolupracovať s naším najsilnejším a najdôležitejším strategickým partnerom v oblasti obrany,“ zdôraznil. Zároveň doplnil, že zahraniční vojaci rovnako ako technika po ukončení cvičení opustia územie SR.

Armáda v tejto súvislosti pripomína, že cvičenie je dlhodobo plánované a bolo koncom minulého roka štandardne schválené vládou SR. Podujatie nemá súvis s Dohodou o obrannej spolupráci s USA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel Zmeko
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SR