Na Slovensku je nezvestných 213 detí, väčšinou utiekli z domu či reedukačných centier

Nezvestne dieta
Foto: ilustračné, Getty images

Na Slovensku je v súčasnosti nezvestných 213 detí, z toho je 51 maloletých a 162 mladistvých. Za posledné roky sa však nestal žiadny únos dieťaťa na Slovensku a s vysokou pravdepodobnosťou neuniesli žiadne dieťa ani v histórii samostatného Slovenska. Informuje o tom rezort vnútra na sociálnej sieti pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí.

Za nezvestné polícia na Slovensku považuje dieťa, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu, je ohrozené na živote a zdraví a jeho nezvestnosť bola nahlásená na polícii,“ upresňuje rezort.

Dôvodom nezvestnosti sú v takmer všetkých prípadoch úteky z domu či z reedukačných centier. Časté sú tiež takzvané rodičovské únosy, ktoré však nie sú trestným činom. Absolútna väčšina sa podľa rezortu nájde v poriadku.

Nikdy nepodceňujte nezvestnosť, nečakajte 24 hodín, ale konajte hneď. Čím skôr sa začne pátranie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa dieťa nájde živé a zdravé. Polícia začína po dieťati pátrať okamžite,“ uzavrel rezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR