Na rýchlostnej ceste R1 pri Budči uviedli do prevádzky ultrarýchlu nabíjaciu stanicu pre elektroautá

Vojtech Ferencz
Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz počas slávnostného uvedenia do prevádzky prvej stanice s ultrarýchlym nabíjaním elektromobilov, pri Budči v okrese Zvolen. Bratislava, 20. november 2018. Foto: SITA/Ministerstvo hospodárstva SR

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) uviedla do prevádzky prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu na čerpacej stanici Slovnaft na rýchlostnej ceste R1 pri Budči. „Komerčné spustenie nabíjacej stanice pre verejnosť je naplánované na december tohto roku,“ uviedol člen predstavenstva ZSE Marian Rusko.

Prvá nabíjacia stanica

Ide o prvú nabíjaciu stanicu tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v Bulharsku, Chorvátsku, na Cypre, v Českej republike, Estónsku, Grécku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, na Malte, v Poľsku, Portugalsku, Rumunsku a Slovinsku. Ultrarýchla nabíjacia stanica umožňuje motoristom rýchlejšie nabíjanie elektromobilov s výkonom 350 kilowattov.

„Pätnásť minútové nabíjanie pokryje 400 kilometrový dojazd elektromobilu,“ dodal Rusko. Ultrarýchla nabíjacia stanica umožňuje nabíjanie všetkých typov elektrických vozidiel s konektormi na rýchle nabíjanie.

Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča v Európskej únii je v súčasnosti približne 150 tisíc verejne dostupných nabíjacích staníc.

„Podľa našich odhadov ich do roku 2020 budeme potrebovať ešte aspoň 800 tisíc. Trh s elektrickými autami totiž porastie závratným tempom a hustá, spoľahlivá sieť vysokorýchlostných nabíjacích staníc je kľúčová pre dôveru zákazníkov v nízkoemisné a bezemisné vozidlá,“ konštatoval pri uvedení nabíjacej stanice na R1 slovenský eurokomisár.

Grant na rozvoj elektromobility

Západoslovenskí energetici vybudovali ultrarýchlu nabíjaciu stanicu v rámci projektu NEXT-E, ktorý je spolufinancovaný z fondu CEF (nástroj na prepájanie Európy) Európskej únie.

Projekt vlani dostal od Európskej komisie grant na rozvoj elektromobility vo výške 18,84 milióna eur, na základe ktorého sa vybuduje 222 multištandardných rýchlonabíjacích staníc a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc.

Vďaka spomínanému projektu sa vybuduje na Slovensku celkovo 25 nabíjacích staníc, 18 rýchlonabíjacích a 7 ultrarýchlych nabíjacích staníc. Nabíjacie stanice by mali byť vybudované do konca roka 2020.

Do projektu NEXT-E sa zapojili spoločnosti skupiny E.ON (Západoslovenská energetika na Slovensku, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania), spoločnosti skupiny MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL v Slovinsku a Chorvátsku a automobilky Nissan a BMW.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika