Aktualizované: Nehodu na ostrove Madeira neprežilo 29 ľudí, v autobuse sa viezli turisti

havária autobusu, Madeira
Nehoda autobusu na ostrove Madeira, zahynulo 29 ľudí a 28 sa zranilo. Vozidlo, v ktorom bolo 55 osôb, zišlo v stredu večer z cesty a spadlo zo strmého kopca východne od hlavného mesta Funchal. Foto: Rui Silva/Aspress/Global Imagens via AP.
  • aktualizované 18. apríla 15:29

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Haváriu autobusu s nemeckými turistami na portugalskom ostrove Madeira v Atlantickom oceáne neprežilo 29 ľudí a ďalších 28 utrpelo zranenia. Informovali o tom miestne úrady.

Vozidlo, v ktorom bolo 55 osôb, zišlo v stredu večer z cesty a spadlo zo strmého kopca východne od hlavného mesta Funchal, pričom zasiahlo najmenej jeden dom, povedal pre televíziu SIC miestny starosta Filipe Sousa. Medzi mŕtvymi je 18 žien a 11 mužov, z ktorých jeden zomrel v nemocnici, povedal zase Sousa pre televíziu RTP.

Všetky obete sú Nemci

Portugalské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok potvrdilo, že všetkých 29 obetí sú Nemci. Vicepremiér regionálnej vlády na Madeire Pedro Calado na tlačovej konferencii oznámil, že zranených previezli do nemocnice.

Podľa šéfky nemocnice vo Funchale Tomasie Alves sú medzi zranenými dvaja Portugalci a všetci ostatní sú cudzinci. Portugalci sú vodič autobusu a miestny sprievodca. Ako tiež Alves uviedla, medzi zranenými a mŕtvymi nie sú deti.

Príčinu nehody vyšetrujú

Na pomoc obetiam na miesto nešťastia mieri aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas spolu s tímom lekárov, psychológov a konzulárnych predstaviteľov. Pripravené je aj nemecké vojenské lietadlo na prípadný prevoz účastníkov havárie späť do Nemecka.

Nemecké ministerstvo zahraničia prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadrilo „veľký šok“ nad nehodou a uviedlo, že „musíme, bohužiaľ, predpokladať, že všetky obete sú z Nemecka“.

Portugalský premiér Antiónio Costa v súvislosti s tragédiou prostredníctvom Twitteru vyjadril nemeckej kancelárke Angele Merkelovej sústrasť. Kancelárkin hovorca Steffen Seibert sa tiež prostredníctvom tweetu vyjadril o „strašných správach“ z Madeiry. „Veľmi smútime kvôli všetkým, ktorí prišli pri nehode autobusu o život,“ napísal.

Regionálna vláda na Madeire nariadila v súvislosti s tragickou nehodou tri dni smútku, počas ktorých budú vlajky na verejných budovách spustené na pol žrde. Príčinu nehody už vyšetrujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom