Na osem postov župana si vo voľbách trúfa 76 kandidátov, najviac ich je v Košickom kraji

Hlasovacie lístky, volebná urna, voľby
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni

O osem postov župana sa uchádza 76 kandidujúcich. Najviac uchádzačov, dvanásť, je v Košickom kraji, najmenej záujemcov o post župana je v Trenčianskom kraji, a to šesť.

O mandáty poslancov, ktorých je 419, sa bude vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov uchádzať viac než 3-tisíc kandidátov a kandidátok.

Výsledky spracuje 105 pracovísk

Najvyšší počet poslaneckých mandátov bude obsadzovaný v Prešovskom kraji, kde si voličstvo vyberie 65 členov zastupiteľstva.

Najmenej poslancov spomedzi všetkých krajov budú voliť v Trnavskom kraji, a to 40. Štatistický úrad SR o tom informoval v tlačovej správe.

Predsedov i poslancov samosprávnych krajov budú voliči voliť vo viac ako 2 900 obciach, mestách či mestských častiach Košíc a Bratislavy. Prvotné výsledky budú spracúvané v 6 010 volebných okrskoch pre župné voľby.

Na sumarizácii výsledkov bude pracovať 105 sumarizačných pracovísk, pričom 96 z nich bude pôsobiť pri územných obvodoch. Najmenej obvodov, sedem, je v Trnavskom kraji, naopak, najviac ich má Bratislavský kraj, kde ich je 24.

Najmenej zápisníc v Trnavskom kraji

Najviac zápisníc budú musieť spracúvať pracoviská v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. V prvom z nich pôjde o zápisnice z viac ako 1 000 okrskov, v druhom prípade to bude temer 920 okrskov.

Najmenej zápisníc budú spracovávať pracoviská v Trnavskom kraji, a to zápisnice z 527 okrskov. Zosumarizovaním výsledkov za jednotlivé volebné obvody a všetky okrsky vo volebnom obvode budú získané mená zvolených.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR