Na okresnom súde vypovedali svedkovia a poškodení v prípade pádu mosta pri Iliašovciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vypočúvaním svedkov a poškodených na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi pokračovalo pojednávanie v prípade pádu rozostavaného mosta pri obci Iliašovce v okrese Spišská Nová Ves v novembri 2012.

O život vtedy prišli štyria robotníci, jedenásť ľudí sa zranilo. Pred sudkyňu predstúpilo dokopy šesť svedkov a poškodených. Išlo o manželky troch robotníkov, ktorí pri páde mosta zahynuli, a troch robotníkov, ktorí zrútenie prežili. Pojednávanie a ďalšie vypočúvanie bude pokračovať aj v stredu 16. marca.

Obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia čelí v prípade pádu mosta nemecká statička Sabine H. Podľa obžaloby mala chybne naprojektovať statiku podpornej mostnej konštrukcie mostného objektu na stavbe diaľnice D1 Jánovce – Jablonov.

Svedkovia udalosti

Svedkovia udalosti pred súdom hovorili o tom, na ktorom mieste sa na stavbe pred a v čase pádu mosta nachádzali, na čom pracovali, aj o ďalších okolnostiach.

Podľa okresného prokurátora sa dnešné výpovede zhodovali s tými, ktoré odzneli v prípravnom konaní. Podstatné pre posúdenie samotnej veci budú podľa jeho slov samotné znalecké posudky a výsluchy znalcov.

Vznesenie obvinenia

Aj k vzneseniu obvinenia sa postupovalo na podklade znaleckého posudzovania, to bolo pre posúdenie samotnej veci najpodstatnejšie. Keďže ide o zložitý problém a prípad, znalci sú tí, ktorí môžu dať odpovede na tieto zložité otázky, čo bolo prvotnou a bezprostrednou príčinou pádu mosta,“ skonštatoval po pojednávaní pre médiá okresný prokurátor.

V prípade boli totiž vypracované štyri posudky, dva hovoria v prospech statičky, dva v neprospech. Na túto skutočnosť poukázal po pojednávaní aj obhajca nemeckej statičky Martin Puchalla.

Máme dva posudky, ktoré hovoria o tom, čo bolo príčinou zrútenia mosta, a dva, ktoré hovoria, že príčinou bolo niečo iné. Svedok je osoba, ktorá niečo vníma vlastnými zmyslami, konečnú príčinu však podľa môjho názoru budú musieť určiť súdni znalci,“ uviedol.

Okolnosti tragédie

Tragédia sa stala v piatok 2. novembra 2012 približne o 14:30. Pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov vtedy zlyhala podperná konštrukcia. Následkom toho sa zrútila betónová časť v dĺžke približne 25 metrov a šírke 15,25 metra.

Vyšetrovanie pádu mosta ukončila prokurátora v septembri 2020. Pojednávanie s nemeckou statičkou sa prvýkrát uskutočnilo 28. januára bez jej fyzickej účasti prostredníctvom telemosta. Dôvodom bola pandémia a ďalšie okolnosti v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Obe strany vtedy uviedli, že nechcú uzavrieť dohodu o vine a treste. Poškodení si zároveň uplatnili náhradu škody. Nemka ako statička zahraničnej obchodnej spoločnosti so sídlom v Nemecku je presvedčená o svojej nevine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať