Na Ľvov zaútočili ruské lietadlá štartujúce z Bieloruska, útok zasiahol aj Kyjev

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na ukrajine
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 16. apríla, 14:44

Jeden človek zomrel a niekoľko ďalších bolo zranených pri leteckom útoku, ktorý v sobotu ráno zasiahol obvod Darnyckij v Kyjeve. Informoval o tom starosta ukrajinského hlavného mesta Vitalij Kličko.

Naša protivzdušná obrana robí všetko, čo môže, aby nás chránila, ale nepriateľ je zákerný a bezohľadný,“ uviedol starosta na komunikačnej platforme Telegram.

Návrat do hlavného mesta nie je bezpečný

Útoky, ktoré podľa ruského ministerstva obrany boli namierené na zbrojný závod v Kyjeve, sú pripomienkou Ukrajincom a ich západným stúpencom, že celá krajina je stále ohrozená, hoci ruské sily presúvajú svoj záujem na východ Krajiny. Kličko Ukrajincov v sobotu vyzval, aby sa ešte nevracali do Kyjeva a upozornil, že útoky na hlavné mesto pokračujú.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nemôžeme zakazovať, môžeme len odporúčať. Ak máte možnosť zostať trochu dlhšie v mestách, ktoré sú bezpečnejšie, urobte to,“ vyjadril sa Kličko.

Starosta ukrajinského hlavného mesta dodal, že vzhľadom na míny, majú obyvatelia Kyjiva zakázané navštevovať parky a lesy severovýchodne od mesta, ktoré susedia s oslobodenými územiami nedávno okupovanými Rusmi.

Bombardovanie poškodilo plynovody

Ruská armáda v piatok večer raketovým úderom zasiahla letisko v meste Oleksandrija v Kirovohradskej oblasti. Informoval o tom v sobotu na Facebooku starosta mesta Serhij Kuzmenko.

Neuviedol však, či si útok vyžiadal nejaké obete. V Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny pri nočnom bombardovaní jeden človek zomrel a traja utrpeli zranenia, informoval guvernér oblasti Serhij Hajdaj. Bombardovanie okrem toho poškodilo plynovody v mestách Sjevjerodoneck a Lysyčansk.

Protivzdušná obrana zostrelila štyri strely

Mesto Ľvov na západe Ukrajiny sa v sobotu ráno stalo terčom ruského leteckého útoku. Informoval o tom guvernér Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj.

Na komunikačnej platforme Telegram napísal, že ruské lietadlá Su-35 vyštartovali z bieloruského letiska Baranoviči a raketami zaútočili na mesto Ľvov. Ukrajinská protivzdušná obrana podľa neho zostrelila štyri strely s plochou dráhou letu. Guvernér neinformoval o prípadných obetiach alebo škodách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maksym KozyckyjSerhij KuzmenkoVitalij Kličko