Na horách stále platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva, svoju úlohu pri tom zohrá aj silný vietor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatry, horskí záchranári, vrtuľník, lavína
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň. Vplyvom veľmi silného vetra a sneženia sa na mnohých svahoch vytvorili nestabilné snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti.

Nový sneh nie je dostatočne zviazaný so staršou vrstvou snehu. Uvoľniť lavínu na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení. Taktiež je možný zosuv spontánnych doskových lavín. Lavínové nebezpečenstvo je vplyvom vetra priestorovo veľmi variabilné. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Od soboty začalo opäť snežiť a fúkať čoraz silnejší severozápadný vietor, pričom vrchol sa očakáva počas dnešného dňa (30. januára 2022, pozn. redakcie). Predpokladaný prírastok nového snehu je 20 až 45 centimetrov a extrémne silný severozápadný vietor bude v nárazoch dosahovať 40 až 50 metrov za sekundu.

Vplyvom takéhoto počasia bude nový sneh rozmiestnený opäť veľmi nerovnomerne. V teréne sa striedajú miesta s novým naviatym snehom (miestami aj viac ako 100 centimetrov) a tvrdým až ľadovým povrchom starého snehu. Najviac snehu majú záveterné južné a juhovýchodné svahy a, naopak, najmenej severné svahy vystavené silnému vetru. Z nich niektoré sú vydreté až do skál alebo trávy. Veľké množstvo nového snehu je taktiež v dolinách v pásme lesa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať