Na historicky prvý výcvik aktívnych záloh nastúpilo 14 vojakov, minister Gajdoš očakával vyšší záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojak
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – V Rožňave v Prápore radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) sa začal výcvik vojakov v aktívnej zálohe, na ktorý nastúpilo 14 vojakov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capákova.

Výcvik prevažne v Lešti

Ako uviedol v oficiálnom stanovisku rezortu minister Peter Gajdoš (nom. SNS), i keď ministerstvo očakávalo väčší záujem, plánuje v tejto aktivite pokračovať. Z celkového počtu 14 vojakov je sedem absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, štyria bývalí profesionálni vojaci a traja absolventi povinnej vojenskej služby.

Historicky prvý výcvik sa bude konať prevažne v Centre výcviku Lešť do 25. mája tohto roka. Naplánovaný je aj výcvik vojakov aktívnych záloh zaradených do Ženijného práporu Sereď. Ten sa bude konať od 11. do 22. júna 2018 a malo by ho absolvovať 43 vojakov v zálohe.

Príspevok 600 eur

„Napriek tomu, že záujem o tento projekt je výrazne nižší, ako sme predpokladali, nevzdávame to, pretože príprava mladých ľudí na obranu vlasti ako aj precvičenie vojakov v zálohe na riešenie krízových situácií patria medzi naše priority. A aktívne zálohy sú nespochybniteľne dôležitou súčasťou celkového systému obrany štátu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Príslušníkovi aktívnych záloh patrí príspevok 600 eur za rok, ak absolvuje aspoň 75 percent doby pravidelného cvičenia a tiež pomerná časť hodnostného platu počas doby cvičenia. Mzdové náklady počas prítomnosti na cvičení budú okrem zamestnancov preplácané aj samostatne zárobkovo činným osobám a rezort obrany bude preplácať aj zdravotné či sociálne odvody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky