Na asteroide Ryugu úspešne pristál MASCOT, bude merať teplotu a skúmať minerály

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MASCOT
Obrázok poskytnutý Japonskou národnou vesmírnou agentúrou JAXA ukazuje prieskumné zariadenie MASCOT, ktoré úspešne dopravili na asteroid Ryugu v stredu 3. októbra 2018. Foto: SITA/AP

TOKIO 3. októbra (WebNoviny.sk) – Japonsko v stredu úspešne dopravilo na asteroid Ryugu nemecko-francúzske prieskumné zariadenie MASCOT.

Vesmírna sonda Hajabusa 2 sa dostala približne 50 metrov od povrchu asteroidu a následne vypustila zariadenie. Japonská národná vesmírna agentúra JAXA uviedla, že približne o hodinu neskôr zaznamenala signál, ktorý potvrdil, že MASCOT je na svojom mieste.

Sonda sa nachádza v blízkosti Ryugu od júna po tom, ako prešla 280 miliónov kilometrov. Minulý mesiac na asteroide vypustila dve zariadenia Minerva II-1, ktoré už poslali niekoľko fotografií.

MASCOT sa však nachádza na opačnej hemisfére, takže si zariadenia nebudú navzájom prekážať. MASCOT má za úlohu merať teplotu, intenzitu magnetického poľa, skúmať minerály a nafotiť povrch.

Na povrch vesmírneho telesa sa pritom chystá aj samotná Hajabusa 2, ktorá by mala zozbierať vzorky a poslať ich naspať na Zem.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať