MZ prvýkrát predstavilo nástroje eHealthu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EHealth
Ilustračné foto Foto: SITA/himaabranches.com

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) Odborná verejnosť mohla vo štvrtok po prvýkrát vidieť prototypy nástrojov informatizácie zdravotníctva na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Národné centrum zdravotníckych informácií ich predstavili v rámci konferencie „Zdravotnícka informatika 2010“. Zdravotníci si tak mohli pozrieť, ako bude v praxi fungovať elektronická zdravotná knižka, ale aj elektronické objednávanie, či elektronické predpisovanie liekov.

„Prichádzame k fáze, kedy od slov prechádzame k činom,“ povedal na úvod konferencie minister zdravotníctva Richard Raši.

Prototypy pritom vznikli v rámci prvej vlny prvej fázy eHealthu už dva miesiace od začiatku jej implementácie. Pre slovenských lekárov ako aj pacientov by mali byť realitou už od začiatku roku 2013. „Ten deň D by mal prísť v roku 2013, vtedy začne informatizácia zdravotníctva v bežnej praxi,“ potvrdil Raši. V súčasnosti by prototypy mala pripomienkovať odborná zdravotnícka verejnosť. „Aby definitívna verzia čo najviac vyhovovala všetkým účastníkom trhu,“ zdôvodnil minister. Riziko zlyhania by totiž podľa neho bez spätnej väzby mohlo byť až na úrovni 50 %.

Niektorí zdravotníci však už teraz bijú na poplach. Tvrdia, že nemajú vybavenie a že nie sú v tejto oblasti dostatočne vzdelaní. Peter Olajoš z Asociácie súkromných lekárov napríklad na konferencii upozornil na financovanie celého projektu. Lekári údajne stále nevedia, koľko ich informatizácia bude stáť. Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Vladimír Hučko oponoval, že všetci lekári by už mali mať počítať aj s pripojením na internet, pretože posielajú zdravotným poisťovniam výkazy elektronicky. Zároveň však pripustil, že pravdepodobne budú potrebné ďalšie výdavky. Konkrétna suma sa ale podľa neho nedá povedať. Údajne to bude závisieť od prípadu k prípadu.

Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco upriamil pozornosť aj na fakt, že väčšina lekárov na Slovensku je v dôchodkovom veku. Podľa neho je teda ich zapojenie do eHealthu scestná informácia. „Vy čakáte, že 60-roční ľudia sa teraz budú angažovať?“ pýtal sa šéf špecialistov. Zároveň kompetentným odkázal, aby nepočítali s tým, že zmeny budú robiť zadarmo. Minister zdravotníkom odporučil, aby pred informatizáciou nezatvárali dvere a aby sa radšej sami presvedčili, čo všetko ponúka. Zároveň podotkol, že nikde na svete nemal eHealth masovú podporu a že to preto neočakáva ani na Slovensku.

V súčasnosti sa Slovensku podľa Rašiho nachádza v rámci informatizácie zdravotníctva v Európskej únii „blízko koncu“. Minister však tvrdí, že neskorší začiatok má aj svoje pozitíva. eHealth totiž môžeme doplniť o mnohé nové poznatky a vyhnúť sa aj niektorých chybám iných. Oproti vyspelým krajinám zaostávame o 7 až 10 rokov. Ak by sme však eHealth realizovali v takom vecnom, časovom, ako aj finančnom rámci, ktorý bol nastolený v jeho strategických cieľoch, Národné centrum zdravotníckych informácií odhaduje, že by sme v roku 2013 mohli zaostávať už iba 3 až 4 roky.

Informatizáciu zdravotníctva označil minister zdravotníctva Richard Raši pri nástupe do funkcie za jednu zo svojich priorít. Vláda pritom v súvislosti s eHealth prijala v roku 2008 dva dôležité dokumenty. Koncom marca vzala na vedomie Správu o stave informatizácie v rezorte zdravotníctva. Následne nato v polovici júla schválila strategické ciele eHealth. Náklady na informatizáciu v rokoch 2009 až 2013 odhaduje rezort zdravotníctva na približne 252 mil. eur.

V súčasnosti je informatizácia zdravotníctva v prvej vlne prvej fázy. V rámci nej by mali vzniknúť elektronický zdravotný portál a elektronická zdravotná karta a realitou by sa mali stať aj elektronická preskripcia a elektronické objednávanie. V druhej vlne by sa mali rozvinúť všetky spomínané nástroje a zároveň by sa mali presunúť do nemocníc, ambulancií a laboratórií. Pre tretiu vlnu je kľúčová integrácia eHealthu a eGovernmentu. Celá prvá fáza by sa mala ukončiť v roku 2013.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši