V Múzeu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici vo štvrtok o 14:00 predstavia striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 10 eur s motívom „Slovenské národné povstanie – 80. výročie“.
Ako informovalo múzeum, počas podujatia bude možné zakúpiť si zberateľskú euromincu, ako aj pamätný list k zberateľskej eurominci. Taktiež bude možné na podujatí zakúpiť súbor euromincí v bežnej kvalite s rovnakým motívom.
Autorom je Zbyněk Fojtů
Víťazný výtvarný návrh mince vzišiel z verejnej anonymnej súťaže, ktorú Národná banka Slovenska vyhlásila v máji 2023. Prvú cenu a realizáciu získal akademický sochár Zbyněk Fojtů.
Na averze víťazného návrhu dominuje silueta budovy Múzea SNP v Banskej Bystrici. Pod ňou, pod horizontálnym predelom, je historická mapa Slovenskej republiky. Z jej ponoreného reliéfu vystupuje do základného reliéfneho plánu autenticky vyznačené povstalecké územie. Bodová plastická priehlbina označuje srdce povstania – Banskú Bystricu.
Banská Bystrica bude v závere augusta dejiskom celoštátnych osláv 80. výročia SNP, návštevníkov čaká bohatý program
Na schematickom zobrazení povstaleckého územia sú šípkami vyznačené smery vojenských útokov na potlačenie bojov. Celkové kompozičné rozvrhnutie averzu dokonale tlmočí autentický príbeh Slovenského národného povstania a jeho dôstojné za-chovanie v pamäti generácií.
Slovenské národné povstanie
Reverz dopĺňajú povstalecké akcie a autentické bojové prostriedky, ktoré boli ich súčasťou: skupinový výjav delostrelcov v akcii, znak povstaleckého letectva, historický tank, fragment povstaleckého pancierového vlaku a povstalecké lietadlo. Mincu na základe návrhu vyrazila Mincovňa Kremnica, š.p.
Najzáhadnejšia a najvzácnejšia československá minca sa vydražila za viac ako 60-tisíc eur, dražil sa aj dukát Leopolda I.
Slovenské národné povstanie patrí k najdôležitejším historickým udalostiam, ktoré sa zapísali nielen do dejín Slovenska, ale tvorí aj integrálnu súčasť európskej protinacistickej rezistencie. Prípravou ozbrojeného vystúpenia proti ľudáckemu režimu a nemeckej armáde poverila Slovenská národná rada a londýnska exilová vláda pplk. Jána Goliana.
Dňa 29. augusta 1944 bolo na jeho pokyn vyhlásené SNP kódovým heslom ,,Začnite s vysťahovaním!“. Do bojových operácií proti nemeckej armáde sa zapojilo približne 60-tisíc vojakov a 12-tisíc partizánov z 35 národov a národností sveta.