Muž žil 15 rokov s ceruzkou v hlave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.telegraph.co.uk

Nemeckí lekári z Univerzitnej nemocnice v Aachene zasahovali pri kurióznom prípade. Mladému mužovi, ktorý trpel bolesťami nedefinovateľného pôvodu, z hlavy odstránili ceruzku. O jej prítomnosti 24-ročný muž vyše 15 rokov vôbec netušil.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.telegraph.co.uk

Mladík z Afganistanu dlhé roky trpel bolesťami hlavy, neustálymi nádchami a neskôr sa mu zhoršoval zrak na pravom oku. Príčina bolestí však dlho zostávala skrytá. Odhalila ju až počítačová tomografia (CT), po ktorej nemeckí lekári na snímkach zbadali vyše 10 cm dlhý cudzí predmet siahajúci od čeľustnej dutiny až po hltan. Stena čeľustnej dutiny bola prerazená obyčajnou ceruzkou a v dôsledku zranenej očnice spôsobovala zhoršenie pacientovho zraku.

Nemenovaný muž si podľa lekárov napokon spomenul, že ako dieťa v školskom veku spadol a mal silné krvácanie z nosa. Vtedy mu zrejme ceruzka vnikla do čeľustnej dutiny. Nemeckí chirurgovia ju v roku 2011 odstránili a muž sa plne zotavil. O prípade po prvý raz informoval Mathias Brandstaedter počas lekárskej konferencie, ktorá sa tento týždeň koná v Essene.

Podobný prípad sa odohral aj v roku 2007. Vtedy 59-ročná Nemka tiež trpela bolesťami hlavy a krvácaním z nosa. Príčinou bola ceruzka, na ktorú spadla, keď mala štyri roky. „Ceruzka prešla priamo cez kožu a zmizla v mojej hlave,“ uviedla Margaret Wegner. Lekári jej ju z hlavy odstránili až po 50 rokoch.

www.telegraph.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať