Muž vážne poškodil nožom jeden z obrazov umelca Burena, absolvuje psychiatrické vyšetrenia

Daniel Buren
Umelec Daniel Buren. Foto: archívne, SITA/AP

Útočník s nožom v parížskom Centre Pompidou vážne poškodil obraz francúzskeho súčasného konceptuálneho umelca Daniela Burena.

Galéria oznámila, že dielo s názvom Peinture (Manifestation 3) poškodil muž vo štvrtok popoludní. Podozrivého zadržali po tom, čo zamestnanec centra upozornil bezpečnostných pracovníkov. Páchateľ absolvuje psychiatrické vyšetrenia.

Obraz chcú zreštaurovať

Odborníci sa rozhodujú, ako obraz – červené a biele vertikálne pruhy na bavlnenom plátne – čo najlepšie zreštaurovať, píše spravodajský portál BBC.

Osemdesiatjedenročného Burena o incidente už informovali. Centrum podalo na polícii trestné oznámenie a prípad už je predmetom súdneho vyšetrovania.

Ukradli dielo Banksyho

Peinture (Manifestation 3) vytvoril Buren v roku 1967. Centre Pompidou, ktoré je domovom najväčšej kolekcie súčasného umenia v Európe, si dielo kúpilo v roku 1986.

Štvrtkový útok je už druhým incidentom s umením v Centre Pompidou. Minulý týždeň spred galérie niekto ukradol dielo známeho umelca Banksyho. Obraz maskovaného potkana s nožom odstránili z dopravnej značky, na ktorej zadnej strane sa nachádzal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom