Slovensko vyrovnalo z 0:2 na 2:2, Švajčiarsko rozhodlo o svojom triumfe v tretej tretine (video+foto)

MS v hokeji 2023: Švajčiarsko - Slovensko, Miloš Kelemen
Zákrok švajčiarskeho gólmana Roberta Mayera po zakončení slovenského útočníka Miloša Kelemena v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 18. máj 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. mája 22:25

Slovenskí hokejisti vo svojom štvrtom zápase na tohtoročnom svetovom šampionáte vyrovnali z 0:2 na 2:2, ale Švajčiarom napokon podľahli 2:4. Najlepšími hráčmi duelu v Arene Riga boli Miloš Kelemen a Jonas Siegenthaler.

Viac o téme: MS v hokeji 2023

Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú v tabuľke B-skupine štyri body. Turnaj začali tesnou prehrou s Českom 2:3, v druhom zápase zdolali Lotyšsko 2:1 a bod získali aj v súboji s Kanaďanmi (1:2 po sam. nájazdoch). Švajčiari sú zatiaľ stopercentní, porazili aj Slovincov (7:0), Nórov (3:0) a Kazachov (5:0). Čisté konto si na turnaji držali dlhých 206 minút a ich čaro „odklial“ až Kudrna v 26. minúte štvrtkového stretnutia.

Slovenský tím na MS prehral so švajčiarskym výberom už štvrtý duel bez prerušenia, za kratší koniec ťahali aj v Helsinkách 2022, Rige 2021 a Kodani 2018. Zatiaľ naposledy slovenský výber tohto súpera zdolal ešte v Helsinkách 2012 na ceste za striebrom. Slovenskí hokejisti hrajú ďalší duel už v piatok, o 19.20 h SELČ ich čaká duel proti Kazachom.

MS v hokeji 2023 (B-skupina)

• Riga

Švajčiarsko – Slovensko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

• Arena Riga

Góly:
5:07 – 1:0 J. Siegenthaler (D. Malgin, N. Hischier)
24:47 – 2:0 N. Niedereiter (A. Ambühl)
25:08 – 2:1 A. Kudrna (M. Kelemen, R. Pánik)

38:26 R. Pánik – (hákovanie) / rozhodcovia nariadili trestné strieľanie
39:29 S. Kňažko – 2 min. (nešportové správanie)

strely na bránu: 36:13 (10:6, 13:4, 13:3), vylúčenia: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Ch. Holm (Švéd.), S. MacFarlane (USA) – D. Nothegger (Rak.), J. Ondráček (ČR), 4 840 divákov

Švajčiarsko: Mayer – Siegenthaler, Kukan, Glauser, Moser, Marti, Loeffel, Geisser, Fora – Hischier, Fiala, Malgin – Ambühl, Niederreiter, Corvi – Simion, Haas, Miranda – Herzog, Richard, Bertschy
Slovensko: Hlavaj – Nemec, P. Koch, Grman, Kňažko, Ivan, Rosandić, Jánošík, Gajdoš – Kelemen, Hrivík, Pánik – Kudrna, Hudáček, Sukeľ – Chromiak, Tamáši, Regenda – Okuliar, Lunter, Čacho

I. tretina

Úvod stretnutia vyšiel lepšie Švajčiarom, ktorí sa v 6. minúte ujali vedenia zásluhou Jonasa Siegenthalera, ten strelou od modrej čiary prekvapil brankára Samuela Hlavaja – 1:0.

Aj Slováci mali šance, ale Marek Hrivík mieril tesne vedľa a neskôr Miloš Kelemen neusmernil puk z hokejky Patrika Kocha za gólmana Roberta Mayera.

Slováci sa v prvej tretine ubránili pri vylúčeniach Mária Luntera a Šimona Nemca.

II. tretina

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky Hlavaj zneškodnil pokus Denisa Malgina, no v 25. minúte už bol krátky na strelu Nina Niederreitera pri prečíslení dvoch proti jednému – 2:0.

Slovenskému výberu sa vzápätí podarilo skorigovať, keď prihrávku od Kelemena využil debutant na tomto šampionáte Andrej Kudrna – 2:1.

Šance sa striedali na oboch stranách a v 39. minúte mohol po faule Richarda Pánika opäť zvýšiť na rozdiel dvoch gólov Kevin Fiala, ale nepremenil trestné strieľanie.

Pred druhou sirénou sa potom podarilo zverencom trénera Craiga Ramsayho vyrovnať, v čase 39:29 Pavol Regenda dorážkou zužitkoval pokus Olivera Okuliara2:2.

III. tretina

Švajčiari sa opäť ujali vedenia v 47. minúte, keď sa puk z hokejky Christiana Martiho odrazil od ruky Michala Ivana a skončil v slovenskej bránke – 3:2.

Najtesnejší náskok si výber „krajiny helvétskeho kríža“ pozornou hrou udržiaval a v závere pridal aj poistku, keď Gaetan Haas dopravil puk do prázdnej bránky pri power-play tímu SR – 4:2.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Samuel Hlavaj (brankár SR): „V zápase som sa cítil dobre, ale ťažko sa mi hľadajú slová po takejto prehre. Opäť to bol tesný zápas a tretí inkasovaný gól bol nešťastný. Nič sa nedá robiť, musíme ísť ďalej. Máme na čom stavať, no teraz potrebujeme zbierať body. Mohli sme aj dnes, preto nás to štve, že sme nebodovali.“

Adam Jánošík (obranca SR): „Som rád za stý duel v reprezentácii, ale škoda, že sme ho dnes neokorenili víťazstvom. Zápas rozhodli detaily, potom si to Švajčiari ustrážili. Verím, že sa z toho poučíme a ďalší duel bude víťazný. Každý zápas chceme vyhrať, tak sme vstupovali do každého duelu a tak pôjdeme aj ďalej.“

Šimon Nemec (obranca SR): „Bol to ťažká zápas, tento tím nie je stavaný hrať väčšiu časť duelu v obrannom pásme. Ak sa tak stane, tak je taký priebeh. Prehra 2:4 bola len zásluha brankára. Verím, že ďalšie zápasy sa nám budú hrať ľahšie, pretože tento tím vie tvoriť v útočnom pásme. Keď máme puk, tak s ním sme dobrí. Verím, že nám to pôjde ľahšie.“

Andrej Kudrna (útočník SR, autor prvého gólu): „Bohužiaľ, po vyrovnaní na 2:2 sme inkasovali tretíkrát a nevedeli sme sa dostať na šancí na vyrovnanie. Brankár Samo Hlavaj chytal výborne, do poslednej sekundy nám dával šancu získať nejaké body. Dlhšie som nehral, ale chalani mi pomohli.“

Švajčiar Tanner Richard v súboji pri mantineli so slovenským útočníkom Milošom Kelemenom v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 18. máj 2023. Foto: SITA/AP.
MS v hokeji 2023: Švajčiarsko - Slovensko, Oliver Okuliar
Slovenský útočník Oliver Okuliar padá po súboji so Švajčiarom Marcom Mirandom v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 18. máj 2023. Foto: SITA/AP.
MS v hokeji 2023: Švajčiarsko - Slovensko, Samuel Hlavaj
Švajčiarsky útočník Andres Ambühl pred slovenským brankárom Samuelom Hlavajom v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 18. máj 2023. Foto: SITA/AP.