Slovensko na MS v hokeji 2023 zdolalo Nórsko, ale víťazstvom si štvrťfinále nezaistilo (video+foto)

MS v hokeji 2023: Slovensko - Nórsko, Marek Hrivík
Slovenský útočník Marek Hrivík prekonáva nórskeho brankára Henrika Haukelanda v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 23. máj 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 23. mája 21:46

Slovenskí hokejisti zvíťazili nad Nórmi 4:1 vo svojom poslednom zápase v základnej B-skupine na tohtoročnom svetovom šampionáte. Najlepšími hráčmi duelu v Arene Riga boli Markus Vikingstad a Pavol Regenda.

Viac o téme: MS v hokeji 2023

Slovenské góly zaznamenali v prvej tretine Marek Hrivík, Peter Cehlárik a Róbert Lantoši, za Nórov v druhej časti skorigoval Markus Vikingstad. Bodku sa stretnutím dal presný zásah Richarda Pánika pri hre súpera bez brankára. V elitnej kategórii MS absolvovali obaja súperi už deviaty vzájomný duel a zatiaľ iba raz sa z triumfu tešili Nóri – pri predchádzajúcom súboji ešte v Ostrave 2015 zvíťazili 3:2.

Slováci začali turnaj tesnou prehrou s Českom (2:3), potom zdolali domácich Lotyšov (2:1) a bodovali aj v súboji s Kanaďanmi (1:2 po sam. nájazdoch). So Švajčiarmi prehrali 2:4 a neuspeli ani v súboji s Kazachstanom (3:4 po sam. nájazdoch). V hre o postup do vyraďovacích bojov sa udržali chudobným triumfom nad Slovinskom (1:0).

Nóri odštartovali svoje účinkovanie v Arene Riga prehrou s Kazachmi (3:4 po sam. nájazdoch). V nasledujúcom dueli nestrelili ani gól Švajčiarom (0:3) a potom porazili Slovincov (1:0). Domácim Lotyšom podľahli 1:2 a Čechom 0:2. V pondelok sa však postarali o prekvapenie triumfom nad Kanadou (3:2 po sam. nájazdoch).

Zverenci trénera Craiga Ramsayho do štvrťfinále však nepostúpili, pretože domáci Lotyši vo štvrtkovom večernom súboji proti Švajčiarom bodovali.

MS v hokeji 2023 (B-skupina)

• Riga

Slovensko – Nórsko 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

• Arena Riga

Góly:
3:58 – 1:0 M. Hrivík (R. Pánik, P. Regenda)
7:30 – 2:0 P. Cehlárik (M. Rosandić, S. Kňažko)
15:43 – 3:0 R. Lantoši (F. Gajdoš)
23:10 – 3:1 M. Vikingstad (T. Berg-Paulsen, T. Olsen)
58:41 – 4:1 R. Pánik / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
18:27 E. Lilleberg – 2 min. (narazenie)
24:15 M. Ivan – 2 min. (podrazenie)
36:02 M. Krogdahl – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 35:25 (11:6, 12:11, 12:8), vylúčenia: 1:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Bloski (Kan.), S. Hunnius (Nem.) – E. Catanneo (Švaj.), T. Wyonzek (Kan.), 4 170 divákov

Zostavy:
Slovensko: Škorvánek – P. Koch, Nemec, Ivan, Grman, Kňažko, Rosandić, Jánošík, Gajdoš – Regenda, Hrivík, Pánik – Cehlárik, Hudáček, Kelemen – Kudrna, Sukeľ, Lantoši – Tamáši, Čacho, Lunter
Nórsko: Haukeland – Lilleberg, Hansen, Johannesen, Engeland Andersen, Krogdahl, Kåsastul – Berg-Paulsen, Vikingstad, Valkvae Olsen – Olimb, Trettenes, Martinsen – Olden, Haga, E. Salsten – Steen, Hoff, H. Salsten – Vesterheim

I. tretina

Úvodná dvadsaťminútovka bola zo strany slovenského tímu mimoriadne vydarená. Kapitán Marek Hrivík otvoril skóre už v 4. minúte, keď za chrbát nórskeho gólmana Henrika Haukelanda poslal puk, ktorý mu spoza bránky „naservíroval“ Richard Pánik1:0.

O necelé štyri minúty neskôr už viedli Slováci o dva góly, keď Peter Cehlárik sa najlepšie zorientoval pred bránkoviskom súpera a skóroval po odrazenej strele obrancu Mislava Rosandiča2:0.

Vydarenú úvodnú dvadsaťminútovku korunoval tretím presným zásahom Róbert Lantoši, ktorý úspešne zakončil sólo od vlastnej bránky cez celú hraciu plochu – 3:0. V prvej tretine mali slovenskí hokejisti aj ďalšie šance, ale Pánik, Cehlárik či Libor Hudáček neuspeli rovnako ako na opačnej strane Einar Engeland Andersen.

II. tretina

V druhej tretine už Slováci nehrali s takou ľahkosťou ako v prvej. Nepomohol im ani gól Nórov, keď v 23. minúte Markus Vikingstad skorigoval na 1:3 po peknej prihrávke popred bránkovisko od Thomasa Berga-Paulsena.

Pánik potom pri vlastnom oslabení nepremenil brejk, v závere slovenskí hokejisti nevyužili početnú výhodu o jedného korčuliara.

III. tretina

Záverečná tretina priniesla niekoľko nepremenených šancí Slovákov, postupne neuspeli Samuel Kňažko, Hrivík, Matúš Sukeľ pri prečíslení s Lantošim aj Mário Lunter, ktorý mieril do žŕdky. Slováci si bez väčších problémov ustrážili zisk troch bodov, pričom v záverečnej hre súpera bez brankára spečatil triumf Pánik strelou z vlastnej polovice – 4:1.

Hlas

• zdroj: RTVS

Mislav Rosandič (obranca SR): „Potrebovali sme tri body a teraz už to nie je v našich rukách. Zvládli sme to, ale ešte to bude napínavé. Dnes to bol lepší výkon ako v predošlých dvoch dueloch. Ukázali sme, že vieme hrať ako tím, aj keď sme sa trochu začali báť, stiahli sme sa a bolo trochu zbytočné. Večerný zápas si pozrieme, možno aj na tribúne. A uvidíme, ako to dopadne.“

Libor Hudáček (útočník SR): „Myslím si, že to bol asi náš najlepší výkon na turnaji. Škorvi (brankár Škorvánek, pozn.) nás podržal a my sme hrali super. Dali sme rýchle góly a dúfam, že sme sa už naučili a poučili dohrávať zápasy do víťazného konca. Nedali sme súperovi nič. Som na chlapcov hrdí, ako sme ten záver zvládli.“

Peter Cehlárik (útočník SR, autor víťazného gólu): „Mali sme dobrý vstup do zápasu a využili sme, že Nóri mali za sebou ťažký pondelkový duel proti Kanaďanom. Korčuliarsky sme hrali dobre, vyhrávali sme súboje a podporovali sa. Stále sú tam isté veci, na ktorých môžeme pracovať. Už to však nie je v našich rukách a musíme počkať do večera.“

MS v hokeji 2023: Slovensko - Nórsko, Peter Cehlárik
Zákrok nórskeho brankára Henrika Haukelanda po zakončení slovenského útočníka Petra Cehlárika v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 23. máj 2023. Foto: SITA/AP.
MS v hokeji 2023: Slovensko - Nórsko, Stanislav Škorvánek
Zákrok slovenského brankára Stanislava Škorvánka v zápase proti Nórsku v základnej B-skupine na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 23. máj 2023. Foto: SITA/AP.
MS v hokeji 2023: Slovensko - Nórsko, Mário Lunter
Slovenský útočník Mário Lunter v súboji s Nórom Christianom Kaasastulom v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 23. máj 2023. Foto: SITA/AP.