Slovensko v prvom zápase na MS v hokeji 2023 viedlo 1:0 aj 2:1, ale Česko výsledok otočilo (video+foto)

MS v hokeji 2023: Slovensko - Česko, Richard Pánik
Slovenský útočník Richard Pánik v súboji s Čechom Dominikom Kubalíkom počas zápasu B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 12. máj 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 12. mája 18:14

Slovenskí hokejisti prehrali 2:3 s Čechmi vo svojom úvodnom zápas na tohtoročnom svetovom šampionáte. Všetky góly padli už v prvej tretine.

Viac o téme: MS v hokeji 2023

O všetkom sa v Arene Riga rozhodlo už v prvej tretine, v ktorej zverenci trénera Craiga Ramsayho dvakrát viedli, súper však zakaždým vyrovnal a počas päťminútovej presilovky dosiahol víťazný presný zásah dvojgólový Lukáš Sedlák, ktorý bol ocenený ako najlepší hráč českého tímu. Na opačnej strane to bol obranca Mário Grman.

Slovenskí hokejisti ďalej postupne nastúpia proti domácemu Lotyšsku, Kanade, Švajčiarsku, Kazachstanu, Slovinsku a Nórsku. Do štvrťfinále postúpia prvé štyri tímy.

MS v hokeji 2023 (B-skupina)

• Riga

Slovensko – Česko 2:3 (2:3, 0:0, 0:0)

• Arena Riga

Góly:
4:52 – 1:0 M. Chromiak (S. Kňažko, P. Cehlárik) /presilová hra
6:38 – 1:1 R. Červenka (D. Kubalík, F. Chytil)
10:57 – 2:1 M. Rosandič (R. Lantoši)
13:48 – 2:2 L. Sedlák (J. Flek, T. Kundrátek) / gól v oslabení
18:48 – 2:3 L. Sedlák (D. Kubalík, D. Tomášek) / presilová hra

Vylúčenia:
3:35 F. Chytil – 2 min. (hrubosť)
12:45 M. Kempný – 2 min. (hrubosť)
18:37 M. Rosandič – 5 min. + trest do konca zápasu (faul kolenom)
27:55 V. Sobotka – 2 min. (podrazenie)
51:44 L. Hudáček – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 26:22 (14:10, 6:5, 6:7), vylúčenia: 2:3 na 2 min., navyše: M. Rosandič 5 min. + trest do konca zápasu za faul kolenom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodcovia: S. Fernandez (USA), A. Schrader (Nem.) – N. Briganti (USA), A. W. Kroyer (Dán.), 7 800 divákov

Slovensko: Škorvánek – Kňažko, P. Koch, Grman, Ivan, Jánošík, Rosandić, Gajdoš – Kelemen, Hrivík, Pánik – Cehlárik, Hudáček, Sukeľ – Chromiak, Tamáši, Regenda – Okuliar, Lantoši, Čacho
Česko: Hrubec – Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán, Zbořil, Knot, Němeček – Červenka, Kubalík, Chytil – Smejkal, Chlapík, Špaček – Sedlák, Sobotka, Tomášek – Beránek, Flek, Černoch

Prvá tretina bola mimoriadne bohatá na góly. Po úvodnom „oťukávaní“ a miernej aktivite Čechov putoval na trestnú lavicu súperov útočník Filip Chytil a v početnej výhode skóroval z ľavej strany Martin Chromiak, najmladší člen súčasného v slovenskom kádri vyťažil z dobrého clonenia Pavla Regenda pred brankárom Šimonom Hrubcom – 1:0.

Z najtesnejšieho náskoku sa však radovali iba 106 sekúnd, pretože český kapitán Roman Červenka gólovo zakončil rýchlu kontru – 1:1.

Od 11. min viedli slovenskí hokejisti opäť, puk z hokejky obrancu Mislava Rosandiča si gólman Hrubec nešťastne vrazil za svoj chrbát – 2:1.

Keď pri vylúčení Michala Kempného mohli Slováci pridať poistku, v oslabení si Lukáš Sedlák obkorčuľoval bránku a vyrovnal – 2:2. Spomenutý bek Rosandič potom putoval predčasne pod sprchy za faul kolenom a dlhú päťminútová presilovku zužitkovali Česi na gól Sedláka, ktorý skóroval už po jedenástich sekundách početnej výhody – 2:3.

Prvá polovica druhej časti sa niesla v znamení početnej výhody, ktorú dohrávali zo záveru prvej tretiny. S pribúdajúcim časom sa však opäť osmeľovali aj slovenskí hokejisti, no skóre sa nemenilo na jednej ani druhej strane.

Obaja brankári si napokon držali čisté konto až do konca. Necelých 100 sekúnd pre treťou sirénou siahla slovenská lavičke k hre bez brankára a tím SR sa usadil v útočnom pásme, ale vyrovnať sa mu už nepodarilo.

Hlasy po zápase

• zdroj: RTVS

Andrej Podkonický (asistent trénera SR): „Mali sme veľmi dobrú prvú tretinu, boli sme v nej lepší a mali aj viac striel aj šancí. Škoda, že po presilovkovom góle sme hneď inkasovali. Rozhodujúci asi bol inkasovaný gól v našej presilovke a potom aj v našom oslabení. V druhej tretine Česi prevzali iniciatívu a mali dosť príležitostí. Škoda, že sa nám v tretej časti nepodarilo vyrovnať, mali sme na to šance. Hodnotím to ako smolný zápas, bod sme si zaslúžili. “

Oliver Okuliar (útočník SR, debut na MS): „Boli sme Čechom viac ako vyrovnaný súper a za aktivitu by sme si aspoň bodík zaslúžili. Začiatky turnajov bývajú zvyčajne opatrné, ale v tomto prípade do tak nebolo. Po piatich góloch začali hrať obaja súperi disciplinovanejšie a góly už nepadali. Máme na čom stavať, hra na puku, streľba a aktivita po celej hracej ploche.“

Stanislav Škorvánek (brankár SR, debut na MS, 19 úspešných zákrokov): „Pre mňa osobne to bol ťažký zápas, prvá tretina nebola podľa mojich predstáv ani podľa predstáv nás všetkých. Mali sme prevahu a prehrali sme ju 2:3. Potom to bolo vyrovnané, siahali sme na vyrovnanie, ale nevyšlo nám to. Škoda. Mrzí ma, že som spravil dve pozičné chyby a súper ich obe využil.“