MS v biatlone 2019 (Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková): Kompletný program, výsledky

Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková
Slovenské biatlonistky Anastasia Kuzminová (uprostred) a Paulína Fialková (vpravo). Foto: archívne, SITA/AP.

Majstrovstvá sveta v biatlone sa v roku 2019 konali vo švédskom Östersunde. Fanúšikovia uvideli celkovo 12 pretekov.

MS v biatlone 2019 – kompletný program a výsledky

(7. – 17 marec 2019)

Miešané štafety dvojíc (2 x 6 + 2 x 7,5 km)

• štvrtok 7. marec 2019 – 16.15 h.

Zlaté medaily v pretekoch miešaných štafiet na 2×6 km a 2×7,5 km získalo nórske kvarteto v zložení Marte Olsbuová-Röiselandová, Tiril Eckhoffová, Johanees Thingnes Bö a Vetle Sjaastad Christiansen.

Slováci v zostave Ivona Fialková, Paulína Fialková, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš skončili na 12. pozícii. Na palebnej čiare mali štatistiku 0+10 a za víťaznými Nórmi zaostali o 3:22,9 min.

Šprint žien (7,5 km)

• piatok 8. marec 2019 – 16.15 (Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková)

V rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km sa majsterkou sveta stala slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová. Na druhom mieste so stratou 9,7 s na víťazku skončila Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová. Bronzovú medailu si vybojovala Nemka Laura Dahlmeierová, keď zaostala o 12,6 s za Kuzminovou.

Na štart sa postavilo 94 pretekárok – zo Sloveniek medzi nimi boli okrem Kuzminovej aj Paulína Fialková, Ivona Fialková a Terézia Poliaková.

Šprint mužov (10 km)

• sobota 9. marec 2019 – 16.30 (Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla)

V rýchlostných pretekoch mužov na 10 km sa zo zlatej medaily tešil nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö. Na druhom mieste so stratou 13,7 s na víťaza skončil Rus Alexander Loginov.

Na štart sa postavilo 104 biatlonistov – boli medzi nimi aj slovenská reprezentanti Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla. Najlepšie z nich sa umiestnil Hasilla, ktorý po bezchybnej streľbe obsadil 39. miesto.

Stíhacie preteky žien (10 km)

• nedeľa 10. marec – 13.45 (Anastasia Kuzminová)

Ženskú „stíhačku“ na 10 km ovládla Nemka Denise Herrmannová. Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová vyštartovala do pretekov, ako víťazka piatkového šprintu, z prvej pozície a nakoniec obsadila šiestu priečku. Paulína Fialková v týchto pretekoch neštartovala a jej sestra Ivona skončila 37, keď urobila na strelnici až sedem chýb podobne ako Kuzminová.

Stíhacie preteky mužov (12,5 km)

• nedeľa 10. marec – 16.30 (Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla)

Mužská stíhačka na 12,5 km mal prekvapujúce víťaza, ktorým bol Dmitro Pidručnij. Pre ukrajinského biatlonistu to bola premiérová medaila zo svetového šampionátu. Jeho doterajším maximom na MS bolo 14. miesto zo stíhačky v rakúskom Hochfilzene 2017. Na pódiu nestál ešte ani v pretekoch Svetového pohára.

Vytrvalostné preteky žien (15 km)

• utorok 12. marec – 15.30 (Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková)

V individuálnych pretekoch žien na 15 km sa Slovensko takmer dočkalo druhého cenného kovu. Mala ho na dosah Paulína Fialková, ale posledným výstrelom na strelnici šancu na zisk medaily stratila a nakoniec obsadila piatu priečku.

Majsterkou sveta sa stala švédska biatlonistka Hanna Öbergová. Na druhom mieste so stratou 23,6 s na víťazku skončila Talianka Lisa Vittozziová. Bronzovú medailu si vybojovala Francúzka Justine Braisazová, keď zaostala o 32,5 s za víťaznou pretekárkou.

Terézia Poliaková po dvoch chybách na strelnici obsadila 47. pozíciu. Mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková finišovala na 70. pozícii. Na strelnici minula šesť terčov. Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová skončila na 58. mieste. Na strelnici urobila sedem chýb – päť v ľahu a dve v stoji.

Vytrvalostné preteky mužov (20 km)

• streda 13. marec – 16.10 (Matej Kazár, Martin Otčenáš, Michal Šíma)

V stredajších vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km sa zo zlatej medaily tešil Arnd Peiffer. Tridsaťjedenročný Nemec získal svoju druhú zlatú medailu v individuálnych pretekoch na MS, premiérovo triumfoval v šprinte v ruskom Chanty-Mansijsku 2011. V štafetách má olympijský víťaz zo ZOH 2018 v Pjongčangu Peiffer bilanciu (3-4-5).

Líder celkového poradia Svetového pohára Nór J. T. Bö po troch chybách a druhom najrýchlejšom bežeckom výkone obsadil 9. pozíciu. Z trojice Slovákov sa najlepšie umiestnil Matej Kazár, ktorý skončil na 40. priečke. Martin Otčenáš urobil päť chýb na strelnici a Michal Šíma až sedem.

Miešané štafety jednotlivcov

• štvrtok 14. marec – 17.10 (Terézia Poliaková, Tomáš Hasilla)

Zlatú medailu v pretekoch dvojčlenných miešaných štafiet získalo nórske duo Marte Olsbuová-Röiselandová a Johannes Thingnes Bö.

Slovensko v pretekoch reprezentovala dvojica Terézia Poliaková a Tomáš Hasilla. Poliaková na prvom úseku štyrikrát dobíjala a štafetu odovzdávala Hasillovi na 22. mieste. Aj Hasilla na svojom úvodnom úseku štyrikrát minul a Slovákom patrila priebežná 23. priečka so stratou vyše dvoch minút na vedúce duo.

Na svojom druhom úseku musela Poliaková absolvovať trestný okruh, vedúca štafeta ju predstihla o jedno kolo a Slováci museli predčasne skončiť.

Štafeta žien (4 x 6 km)

• sobota 16. marec – 13.15 (Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková)

Preteky štafiet vyhralo nórske kvarteto Synnöve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová-Röiselandová.

Štafeta mužov (4 x 7,5 km)

• sobota 16. marec – 16.00 (Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Michal Šima)

Aj v pretekoch mužských štafiet boli najlepšie Nórsko v zložení Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö.

Preteky s hromadným štartom žien (12,5 km)

• nedeľa 17. marec – 13.15 (Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková)

Zlatú medailu v pretekoch s hromadným štartom získala Talianka Dorothea Wiererová.

Preteky s hromadným štartom mužov (15 km)