MOV odňal Londýnu právo usporiadať olympijskú kvalifikáciu, vadí mu postoj vlády k športovcom z Ruska a Bieloruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LOH 2024 Paríž, letná olympiáda
Foto: ilustračné, SITA/AP

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odňal Londýnu právo usporiadať kvalifikačné súťaže v nových športoch o miestenky na budúcoročné olympijské hry v Paríži. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na denník The Times, MOV sa tak rozhodol pre postoj britskej vlády k účasti ruských a bieloruských športovcov.

Výkonná rada MOV informovala Britskú olympijskú asociáciu (BOA), že už nebude uvažovať o Londýne ako o dejisku súťaží a momentálne skúma iné alternatívy v Európe, ako usporiadať túto sériu. V súlade s tým sa zákaz bude vzťahovať na breakdance, skejtbordingu, športové lezenie a bikros.

Rozhodnutie MOV vychádza z toho, že vláda Spojeného kráľovstva trvá na tom, že ruskí a bieloruskí športovci musia podpísať osobné vyhlásenie o neutralite a súhlasiť s tým, že nebudú podporovať vojnu na Ukrajine, ak chcú súťažiť na území Spojeného kráľovstva. Športovci musia tiež deklarovať, že nepodporia režim ruského vodcu Vladimira Putina a že nemôžu prijať od Ruska žiadne štátne financie.

„Sme extrémne sklamaní. Je to obzvlášť frustrujúce pre tých britských športovcov, ktorí teraz prichádzajú o výhodu a nebudú sa môcť kvalifikovať do Paríža pred skvelým domácim publikom,“ povedal hovorca BOA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie MOV Medzinárodný olympijský výbor