Moslimského duchovného odsúdili za terorizmus, schvaľoval aj útok na redakciu Charlie Hebdo

Mulla Kellar
Moslimský duchovný Mulla Kellar. Foto: SITA/Olav Nesvold / NTB scanpix FILE via AP

V Nórsku zadržali moslimského duchovného, ktorého v Taliansku uznali vinným z plánovania terorizmu.

Oznámila to nórska tajná služba PST s tým, že sa tak stalo v pondelok večer na základe talianskeho zatykača. Zatiaľ nie je známe, či mullu Krekara, ktorý sa narodil v Iraku, vydajú do Talianska.

Údajne chcel zvrhnúť vládu v Kurdistane

Krekara zadržali len niekoľko hodín po tom, čo ho taliansky súd uznal vinným z pokusu o zvrhnutie kurdskej vlády v severnom Iraku a vytvorenie kalifátu a odsúdil ho na 12 rokov väzenia.

Talianski prokurátori tvrdia, že duchovný, ktorý sídli v Nórsku, stojí za európskou skupinou Rawti Shax, ktorej cieľom je násilné zvrhnutie vlády v Kurdistane. Krekar obvinenia poprel a plánuje sa odvolať, vyhlásil jeho taliansky právnik Marco Vernillo

Skupina verbovala bojovníkov

Rawti Shax podľa talianskych prokurátorov verbovala zahraničných bojovníkov do Iraku a Sýrie a poskytovala im logistickú a finančnú podporu. Krekar bol lídrom skupiny, uviedli. V roku 2015 európske úrady zatkli na základe obvinení súvisiacich s terorizmom 15 osôb z irackého Kurdistanu.

Len Krekara a piatich ďalších obžalovali, povedal Vernillo. Duchovný, ktorého celé meno je Nadžmaddín Farádž Ahmad, odmietol vycestovať do Talianska v obave, že by ho po procese vydali do Iraku.

Vyhrážal sa premiérke

Mulla Krekar založil už nefunkčnú radikálnu islamskú skupinu Ansar al-Islam, ktorá chcela v irackom Kurdistane nastoliť kalifát a v roku 2014 sa údajne spojila s extrémistickou skupinou Islamský štát.

Duchovný má za sebou viacero odsúdení aj v Nórsku vrátane jedného za vyhrážanie sa premiérke Erne Solberg. V roku 2015 tiež schvaľoval útok na francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erna SolbergováMulla Krekar
Firmy a inštitúcie Charlie HebdoIslamský štát